Ավելի քան 7 հազար մարդ ստորագրել է Change.org կայքում տեղադրված միջնորդագիրը՝ պահանջելով Մեքսիկայից արտաքսել ռուսաստանցի Ալեքսեյ Մակեեւին, որը տեղացիների հետ վեճից հետո կոմայի մեջ է, փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը:
ՌԴ քաղաքացուն, որը, ինչպես նշված է միջնորդագրում, Մեքսիկայում կեցության մշտական իրավունք ունի, խնդրում են երկրից արտաքսել «մեքսիկացիների նկատմամբ նրա ատելության ցուցադրության, հատկապես սպանության սպառնալիքների, տարեց մարդկանց հադեպ զայրացնող արհամարհանքի, երեխաների նկատմամբ դաժան գործողությունների» պատճառով:
Նախօրեին Կանկուն քաղաքի մոտ 200 բնակիչներ, որտեղ ռուսաստանցին ապրում է, եկել են նրա տան մոտ եւ նրա արտաքսում պահանջել: Մակեեւը նրանց դիմավորել է դանակով զինված: Ծեծկռտուք է սկսվել, որի ընթացքում ռուսաստանցին տեղացիներից մեկին մահացու վիրավորել է, որից հետո փորձել է թաքնվել հարեւան տան տանիքում, կատաղած բազմությունը փորձել է նրան քարածեծ անել:
Մակեեւին հաշվեհարդարից ոստիկաններն են փրկել, որոնք նրան հիվանդանոց են տեղափոխել: Նրա կյանքին ոչ մի բան չի սպառնում:
Մակեեւի վատ համբավը ստեղծել են վիրավորական հոլովակները, որոնք նա հրապարակել է YouTube-ի իր ալիքում: Դրանցում ռուսաստանցին նսեմացնում եւ վիրավորում է տեղացիներին, նաեւ նացիստական խորհրդանիշներ է օգտագործում:
El Pais-ի տեղեկություններով՝ Ռուսաստանում տղամարդը հոգեբուժական հաշվառման է կանգնած եւ կալանավորվել է զինված հարձակման համար:

More than 7,000 people have signed the change.org petition demanding the deportation of Russian Aleksei Makeev, who is in a coma after an altercation with locals in Mexico, from the country, reported Interfax news agency.
They ask that this Russian citizen be deported from Mexico because of “his manifestation of hatred toward Mexicans.”
About 200 residents of Cancún, where Makeev resides, came to his house demanding his deportation. The Russian, however, met them armed with a knife and an altercation ensued, during which he mortally wounded a local. Subsequently, he attempted to hide on the roof of a neighboring house, but the infuriated crowd stoned him.
Police, however, rescued Makeev from this lynching, and took him to hospital. His injuries are not life-threatening.
Aleksei Makeev had become infamous due to the offensive videos he posted on his YouTube channel. In these videos, the Russian debases and insults local Mexicans, and uses Nazi symbols.