ԵՄ-ն պետք է ուժեղացնի իր պաշտպանունակությոնը։ Դրա համար միջոցներ նա ունի, իսկ Բեռլինում ու Փարիզում ղեկի մոտ այնպիսի քաղաքական գործիչներ են, որոնք կարծես գիտակցում են դրության լրջությունը, գրում է Die Presse-ի տեսաբան Օլիվեր Գրիմը։
ԵԽ ղեկավար Դոնալդ Տուսկին հաջողվել է մեկ նախադասությամբ բնութագրել այն անդունդը, որը կա Եվրոպայի ու Դոնալդ Թրամփի ամերիկյան վարչակազմի միջեւ։ «Ես 100 տոկոսով վստահ չեմ, որ այսօր մենք կարող ենք Ռուսաստանի մասին միասնական կարծիքի հայտնել»,- ասել էր Տուսկը ամերիկացի գործընկերոջ հետ հանդիպումից հետո։ Ու այս գնահատականը լուրջ մտավախություններ է առաջացնում, նկատում է հեղինակը։ «Առայսօր, - գրում է Գրիմը,- եվրոպացիների ու ամերիկացիների միջեւ չեն եղել տարաձայնություններ Ռուսաստանի ավտորիտար ռեժիմի հարցում»։
«Թրամփի առաջին պաշտոնական այցելությունը Եվրոպա իր ամբողջ անբովանդակ ու անտարբեր ոճով հանդերձ՝ ակնհայտ դարձրեց, որ Սպիտակ տանը քիչ է մտահոգում Եվրոպայի միասնականությունն ու խաղաղությունը։ Կրեմլն էլ առհասարակ ամեն գնով փորձում է խոչընդոտել թե մեկին, թե մյուսին։ Այսօր ՝ սառը պատերազմից հետո առավել քան երբեւէ ԵՄ-ն պարտավոր է պաշտպանել իր սեփական անվտանգությունը», վստահ է Գրիմը
Վերջին օրերին այդ ուղղությամբ նկատվում են երեք խոստումնալից առաջխաղացումներ։ «Նախ Գերմանիայի ու Ֆրանսիայի նախաձեռնությամբ պնախարարները անցած շաբաթ պայմանավորվել են ստեղծել հիմնադրամ, որը կարող էր ֆինանսավորել Եվրոպական պաշտպանական գործակալության ներսում սպառազինումների համակարգերի մշակումը։ Երկրորդ՝ ԵՄ բյուջեի ներսում պետք է ավելի շատ տեղ հատկացվի սեփական՝  եվրոպական ռազմական տեխնոլոգիաների զարգացմանը։ Եվ երրորդ՝ պնախարարները որոշել են լուծել միջպետական ռազմական ստորաբաժանումների գործունեության ֆինանսավորման հարցը»։
«Եվրոպական բանակի» ստեղծումն իհարկե դեռ հեռու է։ Սակայն ԵՄ անդամները պետք է շտապեն, քանի որ Եվրոպայի դեգրադացումը սարսափեցնում է»,- գրում է լրագրողը։ Օրինակ փորձագետ Ժան Տոմա Լեզյյուերի խոսքով, հակաահաբեկչական գործողությունների համար նախատեսված ֆրանսիական Tigre ռազմական ուղղաթիռներից միայն յուրաքանչյուր վեցերորդն է պատրաստ շահագործման։

Евросоюз должен усилить свою обороноспособность. Средства для этого у него есть, а в Берлине и Париже у руля стоят политики, которые, похоже, осознают всю серьезность положения, пишет обозреватель Die Presse Оливер Гримм, передает Inopressa
Одним предложением главе Европейского совета Дональду Туску удалось описать ту пропасть, которая пролегла между Европой и американской администрацией Дональда Трампа. «Я не на 100% уверен в том, что сегодня мы можем говорить о едином мнении по России», - заявил Туск после первой встречи с тезкой из США. И эта оценка вызывает серьезные опасения, замечает автор. «До сих пор, - пишет Гримм, - в отношении авторитарного режима в России, которому чужды принципы свободы, между европейцами и американцами разногласий не было».
«Первый официальный визит Трампа на европейский континент при всей своей бессодержательности и сквозящем равнодушии навел резкость на тот факт, что Белый дом мало заботит единство и мир в Европе. Кремль и вовсе пытается воспрепятствовать и тому и другому. Сегодня как никогда после окончания холодной войны Евросоюз обязан защитить собственную безопасность», - убежден Гримм.
В последние дни в этом направлении наблюдались три многообещающие подвижки. «Во-первых, - отмечает автор, министры обороны по инициативе Германии и Франции на прошлой неделе договорились о создании фонда, который мог бы финансировать разработку систем вооружений внутри Европейского оборонного агентства.  Во-вторых, внутри бюджета самого ЕС должно отводиться больше места развитию собственных, европейских военных технологий. И в-третьих, главы оборонных ведомств договорились устранить самое существенное препятствие для начала работы межгосударственных военных подразделений - решить вопрос о финансировании их деятельности».
До создания «европейской армии» еще очень далеко. «Все появившиеся возможности в области оборонной политики ЕС основываются на доброй воле. Однако члены Евросоюза должны поторопиться, поскольку военная деградация Европы ужасает», - пишет журналист. К примеру, французский эксперт в области безопасности Жан-Тома Лезюер в интервью Le Figaro сказал, что лишь каждый шестой французский военный вертолет Tigre, предназначенный для антитеррористических операций в регионе Сахель, готов к эксплуатации.