Կատարի եւ Պարսից ծոցի երկրների հարաբերություններում ճգնաժամը կարող է հանգեցնել «անցանկալի հետեւանքների»: Այս մասին հայտարարել է Քուվեյթի էմիր շեյխ Սաբահ ալ-Սաբահը, որն այս ճգնաժամում որպես միջնորդ է հանդես գալիս, փոխանցում է KUNA-ն:
«Մեզ համար, սերունդի, որը 37 տարի առաջ ստեղծել է Ծոցի երկրների Համագործակցության խորհուրդը, ծանր է այս տարաձայնությունները տեսնել, որոնք կարող են հանգեցնել անցանկալի հետեւանքների: Անձամբ ինձ համար, որը մասնակցել է Խորհրդի ստեղծմանը, դժվար է, որպես առաջնորդ, դրան լռելյայն հետեւել՝ ոչ մի բան չձեռնարկելով եղբայրներին հաշտեցնելու համար»,- ասել է էմիրը:
Անցյալ շաբաթվա ընթացքում շեյխ Սաբահը այցելել է Սաուդյան Արաբիա, ԱՄԷ եւ Կատար՝ փորձելով ճգնաժամի դիվանագիտական լուծում գտնել:

The crisis in the relations between Qatar and Gulf countries can lead to “unwanted consequences.”
Emir of Kuwait, Sheikh Sabah IV Ahmad Al-Jaber Al-Sabah, who acts as a mediator in this crisis, stated on Monday, KUNA reports.
“It is hard for us, the generation, which created the Gulf Cooperation Council 37 years ago, to see the controversies, which may lead to unwanted consequences. Personally for me, as a leader who took part in the creation of the Council, it is difficult to look at this without initiating anything in order to reconcile the brothers,” the Emir said.
Last week Sheikh Sabah visited Saudi Arabia, UAE and Qatar in an attempt to find a diplomatic solution to the crisis.