ԱՄՆ Առեւտրի ներկայացուցչի առեւտրային քաղաքականության ու տնտեսության գծով տեղակալ Էդ Գրիսերը Հայաստանից Միացյալ Նահանգներ կատարվող արտահանումների խթանման շուրջ այսօր՝ սեպտեմբերի 13-ին, քննարկումներ է ունեցել Հայաստանի պաշտոնատար անձանց եւ գործարարների հետ:
ԱՄՆ դեսպանատնից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հայկական ընկերությունները, օգտվելով «Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգ» (GSP) ծրագրից, կարող են արտոնյալ ռեժիմով՝ առանց մաքսատուրքի մուտք գործել ամերիկյան շուկա:
Հայ-ամերիկյան առեւտրային պալատի եւ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության համատեղ ջանքերով կազմակերպված համաժողովում ԱՄՆ առեւտրի ներկայացուցիչները Հայաստանի գործարար համայնքի հետ քննության առան արտահանման հնարավորությունները:
Սա երկրորդ համաժողովն է Հայաստանում, որն անդրադարձ է կատարում GSP արտոնյալ առեւտրային ռեժիմի հետ կապված հարցերին՝ շարունակելով այն քննարկումները, որ 2016թ. թեմայի շուրջ սկսել էր GSP ծրագրի տնօրեն Այմի Լարսենը: GSP-ի հետ կապված այս հանդիպումները կազմակերպվում են ի կատարումն Հայ-ամերիկյան առեւտրի ու ներդրումների խորհրդի շրջանակում ԱՄՆ կառավարության ստանձնած պարտավորությունների:
Իր խոսքում ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը շեշտեց, որ ամերիկյան պատվիրակության այցի նպատակը հայ-ամերիկյան առեւտրային հարաբերությունների իրական արդյունքների ներկայացումն է եւ Հայաստանի գործարար համայնքին GSP արտոնյալ ռեժիմի ընձեռած հնարավորությունների ու օգուտների մասին իրազեկելը:
«Շատ գործարարներից ենք լսում, որ բավարար տեղեկացված չեն, թե GSP-ից օգտվելու համար ինչ պայմաններ կան կամ ինչպես պետք է օգտվել դրանից: Այսօր այստեղ գտնվող պատվիրակությունը կներկայացնի այն անհրաժեշտ տեղեկությունները, որոնք անհրաժեշտ են դեպի Միացյալ Նահանգներ Հայաստանի արտահանման ներուժը առավելագույնս օգտագործելու եւ GSP-ի ներքո տրամադրվող արտոնություններից լիարժեք օգտվելու համար», - նկատեց դեսպան Միլսը:
«Որպես դեսպան ինձ համար թիվ մեկ գերակայությունը Հայաստանում եղել է հայ-ամերիկյան գործարար և առևտրային կապերի խորացումը»-ասաց նա և նշեց, որ Էդ Գրիսերը կներկայացնի, թե ինչպես կարող է Հայաստանը մեծացնել արտահանումը դեպի ԱՄՆ:
Արտոնյալ առեւտրային ռեժիմի GSP ծրագիրը սահմանվել է Առեւտրի մասին 1974թ. օրենքով եւ նպատակ ունի խթանել տնտեսական աճը զարգացող երկրներում: Ծրագրի ներքո 3451 ապրանքատեսակ 129 շահառու երկրներից ու տարածքներից, այդ թվում՝ Հայաստանից կարող է ԱՄՆ ներմուծվել արտոնյալ պայմաններով՝ առանց մաքսային վճարների: Քանի որ Հայաստանը ծրագրի շահառու է, հայաստանյան ապրանքների գերակշիռ մասը 2012-2016թթ. ԱՄՆ մուտք են գործել GSP արտոնյալ ռեժիմով: Ներկայումս GSP-ի շրջանակում Հայաստանից ԱՄՆ արտահանվող ապրանքների ծավալը գնահատվում է 25 միլիոն ԱՄՆ դոլարի սահմաններում: Ապրանքները ներառում են ալյումինե փայլաթիթեղից եւ ոսկերչական իրերից մինչեւ ֆերմենտացված ըմպելիքներ եւ բալի ջեմ:

YEREVAN. – On September 13, Ed Gresser, the Assistant United States Trade Representative for Trade Policy and Economics, led a discussion with Armenian officials and business leaders on how to boost Armenia's exports to the United States.
By utilizing the Generalized System of Preferences (GSP) program, Armenian companies can take advantage of preferential duty-free access to the U.S market, U.S. embassy said in a statement.
At a conference hosted by the American Chamber of Commerce, in cooperation with the U.S. Embassy in Yerevan, U.S. trade representatives discussed export opportunities with the Armenian business community.
This is the second conference in Armenia focused on GSP, building on a 2016 discussion on the subject facilitated by GSP Director Aimee Larsen.  These GSP meetings are an outcome of the U.S. government’s commitments under the U.S.-Armenia Council on Trade and Investment.
In his remarks, U.S. Ambassador Richard Mills underscored that the goal of the U.S. delegation is to demonstrate real results for U.S.-Armenia trade relations by raising awareness in the Armenian business community about the benefits of GSP.
“We hear from many Armenian businesses leaders that they don’t know about GSP and don’t know enough about who is qualified and how it works.  The delegation is here with us today to share information on how Armenia can unlock its export potential to the United States by fully utilizing GSP,” Ambassador Mills noted.
Established by the Trade Act of 1974, GSP is a U.S. trade program designed to promote economic growth in the developing world.  GSP provides preferential duty-free entry for up to 3,451 products from 129 designated beneficiary countries and territories, including Armenia.  As a beneficiary country, the majority of U.S. imports from Armenia entered the United States under the GSP program from 2012-2016.  Current Armenian exports to the United States through GSP are valued at $25 million.  Products range from aluminum foil (accounting for 75% of GSP imports) and precious metal jewelry to fermented beverages and cherry jam.