ԱՄՆ-ն դուրս չի գա կլիմայի մասին Փարիզյան համաձայնագրից, գրում է The Wall Street Journal պարբերականը՝ վկայակոչելով այս հարցով Մոնրեալում կայացած նախարարական հանդիպման արդյունքները։
Էներգետիկայի ու կլիմայական փոփոխությունների հարցերով եվրահանձնակատար Միգել Արիաս Կանյետեի խոսքով՝ Վաշինգթոնը մտադիր չէ դուրս գալ համաձայնագրից, սակայն փորձում է փոխել դրան իր մասնակցության պայմանները։ Թերթի աղբյուրը հայտնել է, որ Սպիտակ տան խորհրդական Էվերեթ Էյսենսթաթը Մոնրեալում հանդիպման ընթացքում հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն ուսումնասիրում է մթնոլորտային արտանետումների քանակը նվազեցնելու մասին համաձայնագրում ամրագրված նպատակները՝ դրանք փոփոխելու նպատակով։
Օգոստոսի սկզբին ԱՄՆ-ն պաշտոնապես հայտնել էր ԱՄՆ-ին Փարիզյան համաձայնագրից դուրս գալու մտադրության մասին։ Հետագայում Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը որոշում է կայացրել լուծարել դաշնային խորհրդատվական խումբը, որը գնահատում է կլիմայական փոփոխությունները։

Trump administration officials said Saturday the U.S. wouldn’t pull out of the Paris Agreement, offering to re-engage in the international deal to fight climate change, The Wall Street Journal reported quoting multiple officials.
The U.S. position on reviewing the terms of its participation in the landmark accord came during a meeting of more than 30 ministers led by Canada, China and the European Union in Montreal. In June, President Donald Trump said the U.S. would withdraw from the deal unless it could find more favorable terms.
“There has been no change in the U.S.’s position on the Paris agreement,” said deputy press secretary Lindsay Walters. “As the president has made abundantly clear, the U.S. is withdrawing unless we can re-enter on terms that are more favorable to our country.”