ԱՄՆ-ն դուրս չի գա կլիմայի մասին Փարիզյան համաձայնագրից, գրում է The Wall Street Journal պարբերականը՝ վկայակոչելով այս հարցով Մոնրեալում կայացած նախարարական հանդիպման արդյունքները։
Էներգետիկայի ու կլիմայական փոփոխությունների հարցերով եվրահանձնակատար Միգել Արիաս Կանյետեի խոսքով՝ Վաշինգթոնը մտադիր չէ դուրս գալ համաձայնագրից, սակայն փորձում է փոխել դրան իր մասնակցության պայմանները։ Թերթի աղբյուրը հայտնել է, որ Սպիտակ տան խորհրդական Էվերեթ Էյսենսթաթը Մոնրեալում հանդիպման ընթացքում հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն ուսումնասիրում է մթնոլորտային արտանետումների քանակը նվազեցնելու մասին համաձայնագրում ամրագրված նպատակները՝ դրանք փոփոխելու նպատակով։
Օգոստոսի սկզբին ԱՄՆ-ն պաշտոնապես հայտնել էր ԱՄՆ-ին Փարիզյան համաձայնագրից դուրս գալու մտադրության մասին։ Հետագայում Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը որոշում է կայացրել լուծարել դաշնային խորհրդատվական խումբը, որը գնահատում է կլիմայական փոփոխությունները։

Администрация президента США Дональда Трампа приняла решение, что Вашингтон не будет выходить из Парижского соглашения по климату, пишет The Wall Street Journal, ссылаясь на итоги прошедшей в Монреале министерской встречи по этому вопросу.
По словам еврокомиссара по энергетике и климатическим изменениям Мигеля Ариаса Каньете, Вашингтон не намерен выходить из соглашения, однако попытается скорректировать условия своего участия в нем. Источник газеты сообщил, что советник Белого дома Эверетт Эйссенстат в ходе встречи в Монреале заявил о том, что США изучают закрепленные в соглашении цели по количественному уменьшению выбросов в атмосферу на предмет их корректировки, передает Gazeta.
В начале августа США официально сообщили ООН о намерении выйти из Парижского соглашения. Позже администрация Дональда Трампа приняла решение распустить федеральную консультативную группу по оценке изменения климата.