Այսօր թիվ մեկ խնդիրը պարտադրել Ադրբեջանին կատարել համանախագահների մասնակցությամբ Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումներից հետո ընդունված պարտավորությունները, միայն դրանից հետո է կարելի է խոսել բանակցային գործընթացի փաստաթղթային քննարկումների մասին: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 19-ին, Հայաստան-Սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովի շրջանակում կազմակերպված «Արդի արտաքին մարտահրավերները եւ դրանց արձագանքման գործում Հայաստան-Սփյուռք համագործակցություն» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը:
«Ադրբեջանական դիվանագիտությունը մի խորամանկություն է անում, իր ԱԳ նախարարի շուրթերով ասում է՝ Հայաստանը պետք է վերադառնա բովանդակային քննարկումների, իրենց համար բովանդակային ասելով այն է, ինչը որ հիմա Հայաստանում քննարկում ենք, ցավոք սրտի»,-ասաց նա:
Արմեն Աշոտյանի խոսքով, Արցախյան հիմնախնդիրը Հայաստանի հասարակա-քաղաքական օրակարգի կարևորագույն հիմնախնդիրներից մեկն է, մինչդեռ խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում ընդամենը 3 քաղաքական ուժ էր այն ներկայացրել իր նախընտրական ծրագրում. «ՀՀԿ-ն, ՀՅԴ-ն ու ՀԱԿ-ը, տարբեր տեսակետներով, բայց ընդամենը երեք ուժ է խոսել Լեռնային Ղարաբաղից, այո, խնդիրը արդիական է, բոլորս դրանով արթնանում ու քնում ենք, բայց քաղաքական օրակարգի նախընտրական թոհուբոհի մեջ դա խնդիր չի դիտարկված»:

Главная задача сегодняшнего дня – заставить Азербайджан выполнить обязательства, принятые после встреч в Вене и Санкт-Петербурге при участии сопредседателей МГ ОБСЕ, лишь после этого можно будет говорить об обсуждениях в рамках переговорного процесса в формате документов. С таким заявлением во время обсуждения «Признание Геноцида армян, предотвращение геноцидов, политические и правовые процессы» в рамках 6-го Форума Армения – диаспора 19 сентября выступил  заместитель председателя правящей Республиканской партии Армении, председатель постоянной Комиссии Национального Собрания по внешним связям Армен Ашотян.
«Дипломатия Азербайджана прибегает к одной хитрости. Устами их министра иностранных дел говорится: Армения должна вернуться к содержательным обсуждениям. А для них содержательное то, о чем сейчас мы дискуссируем в Армении, к сожалению», - сказал Ашотян.
По его словам, карабахская проблема является одним из важнейших вопросов социально-политической повестки Армении, в то время как в ходе парламентских выборов всего лишь три силы представили этот вопрос в своих предвыборных программах. «Это РПА, АРФ Дашнакцутюн и Армянский национальный конгресс, у них разные точки зрения, но лишь данные  три  силы  говорили о Карабахе. А ведь это актуальная проблема, все мы об этом думаем, просыпаясь и засыпая», - сказал Армен Ашотян.