Երկկողմանի համագործակցության ամրապնդման ու Մերձավոր արեւելքում անվտանգության, կայունության եւ բարգավաճման ապահովման ուղիներն են քննարկել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ու Կատարի էմիր շեյխ Թամիմ բին Համադ Ալ Թանին՝ ՄԱԿ ԳԱ շրջանակում իրենց հանդիպման ժամանակ։
Սպիտակ տունը հայտնում է, որ զրուցակիցները շեշտել են երկկողմանի ներդրումների ավելացման առավելությունները, որոնք աշխատատեղեր են ստեղծում ու խթանում երկու երկրների տնտեսությունների աճը։
Կողմերը նաեւ քննարկել են Կատարի ու արաբական հարեւանների հարաբերություններում շարունակվող ճգնաժամը հաղթահարելու ու ԱՄՆ տարածաշրջանային գործընկերների միասնականության վերականգնման անհրաժեշտությունը՝ կայունությանն աջակցելու ու Իրանի սպառնալիքին դիմակայելու նպատակով։
Դոնալդ Թրամփն ընդունել է Կատարի առաջխաղացումը փոխըմբռնման ու ահաբեկության դեմ պայքարի ոլորտում համագործակցության մասին երկկողմանի հուշագրի իրականացման հարցում ու շեշտել դիվանագիտական միջոցառումների անհրաժեշտությունը Էր Ռիադում հանդիպման ժամանակ ստանձնած պարտավորությունների իրականացման համար, որոնց նպատակն է դադարեցնել ահաբեկիչների ֆինանսավորումը, ծայրահեղական գաղափարախոսության տարածումն ու պայքարել ահաբեկչական խմբերի դեմ։

Пути укрепления двустороннего сотрудничества и обеспечения безопасности, стабильности и процветания на Ближнем Востоке обсудили президент США Дональд Трамп и эмир Катара, шейх Тамим бин Хамад Аль-Тани  в ходе встречи на полях Генассамблеи ООН.
Как сообщает Белый дом, собеседники подчеркнули преимущества увеличения двусторонних инвестиций, которые создают рабочие места и стимулируют рост  экономики обеих стран.
Стороны также обсудили важность разрешения продолжающегося кризиса в отношениях Катара и его арабских соседей и восстановления единства региональных партнеров США в в целях содействия стабильности и противодействия угрозе Ирана.
Дональд Трамп  признал прогресс Катара в реализации двустороннего меморандума о взаимопонимании о сотрудничестве в области борьбы с терроризмом и подчеркнул важность принятия дополнительных мер для выполнения обязательств, взятых на встрече на Эр-Рияде, с целью прекращения финансирования террористов, дискредитации экстремистской идеологии и борьбы с террористическими группами.