Ամերիկյան The Robbins ընկերությունը կօժանդակի հետխորհրդային շրջանում Հայաստանի առաջին խոշոր հիդրոէլեկտրակայանի՝ Շնողի ՀԷԿ-ի կառուցմանը:
Հոկտեմբերի 25-ին ամերիկյան ընկերության ներկայացուցիչ Լոք Հոումը եւ «Դեբեդ Հիդրո» ՍՊԸ գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանը փոխըմբռնման վերաբերյալ համապատասխան հուշագիր են ստորագրել:
Մոտավորապես 15 տոկոսով ծրագրին աջակցություն կտրամադրի «Հայաստանի ներդրողների ակումբ» մասնավոր, ոչ հանրային ներդրումային հիմնադրամը:
Հուշագրի մասնակիցներին ընդունելով՝ ՀՀ էներգետիկայի ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը ողջունեց Հայաստանի հիդրոէլեկտրակայանում ԱՄՆ կապիտալի երկրորդ խոշոր ներդրումը (առաջինը, Contour Global-ն էր, որը պետությունից գնել էր Որոտանի ՀԷԿ-երի կասկադը): «Իսկ սա երկրորդ դեպքն եւ, ես հուսով եմ, վերջինը չէ», - ասել է նախարարը:
Նախարարության երկարաժամկետ նպատակն է Հայաստանի հավասարակշռության մեջ վերականգնվող էներգետիկայի մասնաբաժինը մոտ մեկ երրորդից կեսի հասցնել (այստեղ ամեն ինչ գրեթե հիդրոէներգետիկային է վերաբերում):
Նա նշել է, որ ընկերությունը մեծ փորձ ունի հարեւան Վրաստանում, որտեղ ՌԴ հետ սահմանի մերձակայքում՝ Դարյալի ՀԷԿ-ում, ստորգետնյա աշխատանքներ է իրականացրել: Կայանը շահագործման է հանձնվել 2017 թվականի ապրիլին:
Իր հերթին ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը նշել է, որ 2016 թվականին ԱՄՆ կողմից վերականգնվող էներգետիկայի վերաբերյալ համաժողովն արդեն զգալի արդյունքներ է տալիս Հայաստանի տնտեսության համար:
«Ահա մի օրինակ, թե ինչի կարող է հասնել մասնավոր հատվածը: Մենք ուրախ ենք նրան օգնել», - ասել է Միլսը:
Robbins-ը ծրագրի իրականացման համար սարքավորումներ եւ մասնագետներ կտարամադրի: Կայանի համար Վրաստանի հետ սահմանի մոտակայքում՝ Ախթալա քաղաքին մոտ, Շնող գետի հովտում, 22 կմ երկարությամբ ստորգետնյա դերիվացիոն թունել է անհրաժեշտ կառուցել: «Այնտեղ մեծ խորություն է, շատ ջուր կա, ջերմություն, ճնշում, գոլորշի: Կարծում եմ, մի քանի անգամ այնտեղ նաեւ սատանային ստիպված կլինենք անհագստացնել», - ժպտալով ավելացրել է Լոք Հոումը:
«Էներգո ինվեստ հոլդինգ» ՍՊԸ-ի (մայր ընկերությունը «Դեբեդ Հիդրոն» է) գործադիր տնօրեն Արմեն Պետրոսյանը լրագրողներին ասել է, որ նախագծի արժեքը 150-190 մլն դոլար է գնահատվում:
Կայանի հզորությունը կլինի 76-ից մինչեւ 124 ՄՎտ, արտադրությունը տարեկան կկազմի մոտավորապես 500 մլն կՎտժ: Ավելի հստակ պարամետրերը կպարզի տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը, որը մի քանի ամսվա ընթացքում կկազմվի: Շինարարությունը կսկսվի 2018 թվականի վերջին եւ 4-5 տարի կտեւի։

Американская The Robbins Company поможет строительству первой крупной ГЭС Армении в постсоветское время – Шнохской ГЭС.
Соответствующий меморандум о взаимопонимании подписали 25 октября представитель американской компании Лок Хоум и исполнительный директор ООО «Дебед  Гидро» Давид Саакян.
Поддержку проекту, примерно в 15%, окажет частный не публичный инвестфонд «Клуб инвесторов Армении».
Принимая участников меморандума, министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Ашот Манукян приветствовал второе крупное вложение капитала США в гидроэнергетику Армении (первой стала Contour Global, купившая у государства Воротанский каскад ГЭС). «А это второй случай – и, надеюсь, не последний», - заявил министр.
Долгосрочная цель министерства довести долю возобновляемой энергетики в балансе Армении с примерно трети до половины (почти всё здесь пока приходится на гидроэнергетику).
Он отметил, что компания имеет большой опыт работы в  соседней Грузии, где провела подземные работы на Дарьяльской ГЭС близ границы с Россией. Станция была пущена в строй в апреле 2017 г.
В свою очередь, посол США Ричард Миллс отметил, что форум по возобновляемой энергетике, который прошёл при поддержке США в Армении в 2016 г, уже даёт ощутимые результаты для экономики Армении.
«Вот пример того, чего может достичь частный сектор. Мы рады ему помочь», - заявил Миллс.
Robbins предоставит для проекта технику и поможет со специалистами. Для станции предстоит провести подземный деривационный туннель в 22 км в долине реки Шнох, близ города Ахтала у грузинской границы. «Там большая глубина, много оды, тепла, давления, пара. Думаю, пару раз там и чёрта придётся потревожить», - с улыбкой добавил Лок Хоум.
Как заявил журналистам исполнительный директор ООО «Энерго инвест холдинг» (материнская компания «Дебед Гидро») Армен Петросян, стоимость проекта оценивается в $150-190 млн.
Мощность станции составит от 76 до 124 МВт, выработка - около 500 млн кВт.ч7 в год. Более точные параметры выяснит технико-экономическое обоснование, которое будет составлено через несколько месяцев. Строительство начнётся в конце 2018 года и продлится 4-5 лет.