Զիմբաբվեի 93-ամյա նախագահ Ռոբերտ Մուգաբեն իր տնային կալանքի դեմ ի նշան բողոքի հացադուլ է հայտարարել, հաղորդում է «Daily Mail»-ը:
Նախագահի ընտանիքի անդամներից մեկի համաձայն՝ Մուգաբեն հրաժարվում է ուտել եւ «ճշմարտության համար մահանալու» պատրաստակամություն է հայտնում։
Հացադուլի մասին տեղեկությունը հաստատել է Զիմբաբվեում իշխող «Զիմբաբվեի Աֆրիկյան ազգային միություն-հայրենասիրական ճակատ» կուսակցության (ZANU-PF)անդամներից մեկը:
Նոյեմբերի 19-ին Զիմբաբվեում իշխող «Զիմբաբվեի Աֆրիկյան ազգային միություն-հայրենասիրական ճակատ» կուսակցությունը (ZANU-PF) կենտրոնական կոմիտեի հատուկ նիստում երկրի նախագահ 93-ամյա Ռոբերտ Մուգաբեին կուսակցության ղեկավարի պաշտոնից հեռացրել է:

Президент Зимбабве 93-летний Роберт Мугабе объявил голодовку, протестуя против своего заключения под домашний арест. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой британскую газету Daily Mail.
По словам одного из членов семьи президента, Мугабе отказывается от приема пищи и выражает готовность «умереть за правду».
Информацию о голодовке подтвердил газете один из членов правящей в Зимбабве партии «Африканский национальный союз Зимбабве - Патриотический фронт» (ЗАНУ-ПФ). «Старик испробовал не один трюк за прошедшие сутки: голодовка, угрозы, отказ говорить», - указал он.
19 ноября на специальном заседании центрального комитета ЗАНУ-ПФ Мугабе был отстранен от должности главы организации. Начат процесс смещения его и с поста президента страны, на который политик выдвигался как лидер правящей партии.