Զիմբաբվեի խորհրդարանի նիստը, որի ժամանակ, հնարավոր է, մեկնարկի երկրի նախագահ Ռոբերտ Մուգաբերի իմփիչմենթի ընթացակարգը, սկսվել է երեքշաբթի ցերեկը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Ավելի վաղ երկրի իշխող «Զիմբաբվեի աֆրիկյան ազգային ճակատ» կուսակցությունը (ZANU-PF) որոշել էր խորհրդարանում իմփիչմենթի ընթացակարգ սկսել այն բանից հետո, երբ Մուգաբեն հրաժարվել էր կամավոր հրաժարական ներկայացնել:
Խորհրդարանի շենքի դիմաց մեծաթիվ բազմություն է հավաքվել, որը Մուգաբեի իմփիչմենթն է պահանջում:
Չորեքշաբթի զինվորականները Զիմբաբվեի մայրաքաղաք Հարարեում իրենց հսկողության տակ են վերցրել հեռուստակայանը եւ նախագահ Ռոբերտ Մուգաբեի նստավայրը: Քաղաքի փողոցներում զրահատեխնիկա է հայտնվել: ՀԱՀ իր գործընկեր Ջեյկոբ Զումոյի հետ հեռախոսազրույցում Մուգաբեն հաստատել է, որ զինվորականներն իրեն տնային կալանքի մեջ են պահում: Կուսակցության նահանգային 9 համակարգող կոմիտեներից 8-ը Մուգաբեին կոչ են արել հեռանալ երկրի նախագահի եւ կուսակցության առաջնորդի պաշտոններից:
Զիմբաբվեի իշխող կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի անդամները հատուկ նիստում Մուգաբեին հանել էին կուսակցության ղեկավար պաշտոններից եւ կոչ արել երկուշաբթի մինչեւ կեսօր պետության ղեկավարի պաշտոնից հրաժարական տալ: Մուգաբեն ազգին հղած ուղերձում հաժարականի մասին չէր հայտարարել, նաեւ հայտնել էր, որ մի քանի շաբաթից կնախագահի կուսակցության համագումարում:

Заседание парламента Зимбабве, на котором, возможно, будет дан старт процедуре импичмента президента Роберта Мугабе, началось во вторник днем в столице страны, передает РИА Новости
Ранее правящая партия страны «Зимбабвийский африканский национальный союз — Патриотический фронт» (ZANU-PF) постановила начать процедуру импичмента в парламенте после того, как Мугабе отказался уходить в отставку добровольно.
Напротив здания парламента собралась большая толпа, которая требует импичмента Мугабе.
В минувшую среду военные взяли под контроль телецентр в столице Зимбабве Хараре и резиденцию Мугабе. Президент в телефонной беседе со своим коллегой из ЮАР Джейкобом Зумой подтвердил, что военные удерживают его под домашним арестом. Восемь из десяти провинциальных координационных комитетов партии призвали Мугабе покинуть пост президента страны и лидера партии.
Члены центрального комитета партии на специальном заседании сняли Мугабе с руководящих постов партии и призвали его подать в отставку с поста президента страны до полудня понедельника. Мугабе в ходе обращения к нации не стал заявлять об отставке, а также сообщил, что будет председательствовать на съезде партии через несколько недель.