ԱՄՆ Հակահրթիռային պաշտպանության գործակալությունը մտածում է արեւմտյան ափերին ՀՀՊ նոր համակարգերի տեղակայման մասին՝ կապված Հյուսիսային Կորեայի հրթիռային փորձարկումների առիթով Վաշինգթոնի մտահոգության հետ, փոխանցում է Reuters-ը:
Արեւմտյան ափերի պաշպանության համար, ամենայն հավանականությամբ, կտեղակայվեն ՀՀՊ THAAD համակարգեր՝ Հյուսիսային Կորեայի հնարավոր հարձակումներից պաշտպանվելու համար:
Կոնգրեսի զինված ուժերի հարցերով կոմիտեի անդամ եւ ռազմավարական ուժերի ենթակոմիտեի ղեկավար Մայք Ռոջերսի խոսքով՝ Հակահրթիռային պաշտպանության գործակալությունը ձգտում է արեւմտյան ափերի օբյեկտների լրացուցիչ պաշտպանություն հաստատել:
Մինչդեռ ՀՀՊ գործակալությունից հայտնել են, որ արեւմտյան ափերին THAAD տեղակայելու հանձնարարություն չեն ստացել:

Агентство по противоракетной обороне США изучает западное побережье для размещение новых систем ПВО в связи с озабоченностью Вашингтона по поводу ракетных испытаний Северной Кореи, передает Reuters.
Для защиты западного побережья, здесь скорее всего будут размещыне системы ПВО THAAD, аналогичные тем, которые развернуты в Южной Корее, для защиты от возможного нападения Северной Кореи.
По словам члена комитета Конгресса по воруженным силам и главы подкомитета по стратегическим силам Майка Роджерса, Агентство по противоракетной обороне стремится установить дополнительную защиту на объектах западного побережья. «Речь идет о месте, и Агентство дает рекомендации как с точки зрения локации, так и воздействия на окружающую среду», - заявил конгрессмену.
Однако в самом агентстве заявили, что не получали поручений о размещении THAAD на западном побережье.