Փհենյանում ԱՄՆ եւ Հարավային Կորեայի Vigilant ACE զորվարժությունները սադրանք են համարում, որոնք անցկացվելու են դեկտեմբերի 4-ից 7-ը, որը հղի միջուկային պատերազմ սկսելու վտանգով, հայտնում է հյուսիսկորեական «Նոդոն սինմուն» պարբերականը:
«Սա Հյուսիսային Կորեայի դեմ բացահայտ տոտալ սադրանք է, որը ցանկացած պահի կարող է միջուկային պատերազմի հանգեցնել»,- հայտնում է պարբերականը՝ նշելով, որ «Հյուսիսային Կորեայի դեմ ուղղված զորավարժությունները նույնքան հիմար կլինեն, որքան սեփական ինքնասպանության սադրումը»:
Հարավկորեական YTN հեռուստաալիքն իր հերթին հայտնում է, որ տարեկան զորավարժություններին կմասնակցի ԱՄՆ եւ Հարավային Կորեայի ավելի քան 230 օդանավ, այդ թվում՝ F-22 եւ F-35: Այս անգամ կողմերը կմշակեն Հյուսիսային Կորեայի միջուկային եւ հրթիռային օբյեկտներին կետային ավիահարվածների սցենարը, այդ թվում՝ քարշակներին, որոնց վրա տեղափոխում են հյուսիսկորեական հրթիռները:

В Пхеньяне считают военные учения США и Южной Кореи «Бдительный ас» (Vigilant ACE), которые пройдут с 4 по 8 декабря, провокацией, чреватой риском начала ядерной войны, сообщает Интерфакс со ссылкой на северокорейскую газету «Нодон синмун»- орган ЦК Трудовой партии Кореи.
«Это открытая тотальная провокация против КНДР, что может в любой момент привести к ядерной войне», - пишет газета.
При этом «Нодон синмун» отмечает, что «направленные против КНДР учения будут столь же глупыми, как и провоцирование собственного самоубийства».
В свою очередь, южнокорейский телеканал YTN сообщает, что в ежегодных учениях «Бдительный ас» примут участие более 230 самолетов США и Южной Кореи, включая F-22 и F-35. На этот раз стороны будут отрабатывать сценарий с точечными авиаударами по ядерным и ракетным объектам КНДР, включая тягачи, на которых перемещают северокорейские ракеты.
Ранее на этой неделе в КНДР заявили, что успешно провели пускмежконтинентальной баллистической ракеты «Хвасон-15». Согласно утверждениям Пхеньяна, эта ракета способна достичь любого района на территории США.
Накануне советник президента США по национальной безопасности Герберт Макмастер заявил, что вероятность войны США с КНДР продолжает расти.