ԱՄԷ-ն Սաուդյան Արաբիայի հետ նոր գործընկերություն մասին է հայտարարել՝ Պարսից ծոցի երկրների համագործակցության խորհրդից առանձին, ինչը Խորհրդի անդամ պետության՝ Կատարի հետ դիվանագիտական ճգնաժամի պայմաններում կարող է Խորհդրի գոյությանը վերջ դնել, հաղորդում է AP-ն:
Խորհրդի գագաթաժողովից մի քանի ժամ առաջ ԱՄԷ ԱԳՆ-ն հաղորդել էր, որ «համատեղ փոխգործակցության նոր հանձնաժողովը» հաստատվել է ԱՄԷ նախագահ Խալիֆ իբն Զայդ ալ Նահայանի կողմից:
Սաուդյան Արաբիան դեռ չի մեկնաբանել նոր գործընկերությունը: Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության համաձայն՝ նոր հանձնաժողովը «կհամակարգի ԱՄԷ եւ Սաուդյան Արաբիայի միջեւ համագործակցությունը բոլոր բնագավառներում` ռազմաքաղաքական, տնտեսական, առեւտրային եւ մշակութային, ինչպես նաեւ այն ոլորտների, որոնք համապատասխանում են երկու երկրների շահերին »:
Վերջին տարիներին ԱՄԷ-ն եւ Սաուդյան Արաբիան սերտ կապեր են հաստատում: ԱՄԷ Զինված ուժերը խորապես ներգրավված են Եմենում Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած պատերազմին:
ԱՄԷ հայտարարության մեջ չի նշում՝ արդյոք Պարսից ծոցի մյուս արաբական երկրները կհրավիրվեն համագործակցության նոր ձեւաչափին, սակայն այդ զարգացումը ճնշում է գործադրում Պարսից ծոցի արաբական երկրների համագործակցության խորհրդի վրա, որում ընդգրկված են Բահրեյնը, Քուվեյթը, Օմանը, Կատարը, Սաուդյան Արաբիան եւ ԱՄԷ-ն:

The United Arab Emirates and Saudi Arabia have formed a new military and trade partnership separate from the Gulf Cooperation Council (GCC), according to a statement issued by the UAE, AP reported.
The development on Tuesday comes amid heightened tensions within the GCC, a political and economic alliance of six countries that includes Qatar, Bahrain, Saudi Arabia, the UAE, Kuwait and Oman.
According to the statement from the UAE foreign ministry, the new committee "is assigned to cooperate and coordinate between the UAE and Saudi Arabia in all military, political, economic, trade and cultural fields, as well as others, in the interest of the two countries".
There has been no confirmation of the new partnership from the Saudis so far.
The GCC has faced an unprecedented crisis over the past six months amid a Saudi-led blockade of Qatar.
Representatives of the six countries were meeting in Kuwait on Tuesday for the council's annual summit.
Al Jazeera’s Jamal Elshayyal, reporting from Kuwait City, said the UAE/Saudi partnership "would be seen as very antagonising towards the GCC as an organisation, an organisation that has been under threat very much because of the actions of Saudi Arabia and the UAE in terms of imposing a blockade which has gone on for six months now".