ԱՄԷ-ն Սաուդյան Արաբիայի հետ նոր գործընկերություն մասին է հայտարարել՝ Պարսից ծոցի երկրների համագործակցության խորհրդից առանձին, ինչը Խորհրդի անդամ պետության՝ Կատարի հետ դիվանագիտական ճգնաժամի պայմաններում կարող է Խորհդրի գոյությանը վերջ դնել, հաղորդում է AP-ն:
Խորհրդի գագաթաժողովից մի քանի ժամ առաջ ԱՄԷ ԱԳՆ-ն հաղորդել էր, որ «համատեղ փոխգործակցության նոր հանձնաժողովը» հաստատվել է ԱՄԷ նախագահ Խալիֆ իբն Զայդ ալ Նահայանի կողմից:
Սաուդյան Արաբիան դեռ չի մեկնաբանել նոր գործընկերությունը: Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության համաձայն՝ նոր հանձնաժողովը «կհամակարգի ԱՄԷ եւ Սաուդյան Արաբիայի միջեւ համագործակցությունը բոլոր բնագավառներում` ռազմաքաղաքական, տնտեսական, առեւտրային եւ մշակութային, ինչպես նաեւ այն ոլորտների, որոնք համապատասխանում են երկու երկրների շահերին »:
Վերջին տարիներին ԱՄԷ-ն եւ Սաուդյան Արաբիան սերտ կապեր են հաստատում: ԱՄԷ Զինված ուժերը խորապես ներգրավված են Եմենում Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած պատերազմին:
ԱՄԷ հայտարարության մեջ չի նշում՝ արդյոք Պարսից ծոցի մյուս արաբական երկրները կհրավիրվեն համագործակցության նոր ձեւաչափին, սակայն այդ զարգացումը ճնշում է գործադրում Պարսից ծոցի արաբական երկրների համագործակցության խորհրդի վրա, որում ընդգրկված են Բահրեյնը, Քուվեյթը, Օմանը, Կատարը, Սաուդյան Արաբիան եւ ԱՄԷ-ն:

ОАЭ объявили о новом партнерстве с Саудовской Аравией, отдельно от Совета сотрудничества стран Персидского залива, что может подорвать совет в условиях дипломатического кризиса с государством-членом Совета Катаром, передает AP.
За несколько часов до начала саммита Совета МИД ОАЭ сообщил, что новый «комитет совместного сотрудничества» был одобрен правителем и президентом ОАЭ Халифа ибн Зайд Аль Нахайяном. Саудовская Аравия пока не  комментировала новое партнерство. Согласно заявлению МИД ОАЭ новый комитет «будет координировать  сотрудничество между ОАЭ и Саудовской Аравией во всех областях - военной, политической, экономической, торговой и культурной, а также тех, которые отвечают интересам  двух стран».
В последние годы ОАЭ и Саудовская Аравия развивают тесные связи. ВС ОАЭ глубоко вовлечены в возглавляемую Саудовской Аравией войну в Йемене. Могущественный наследный принц Абу-Даби, Мохаммад ибн Зайед Аль-Найхан, также считается близким другом  крон-принца Саудовской Аравии Мохаммеда бен Салмана.
В заявлении ОАЭ не указано, будут ли приглашены другие арабские страны Персидского залива присоединиться к новому формату сотрудничества, однако  это развитие оказывает давление на ССЗ, в который входят  Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар, Саудовская Аравия и ОАЭ.