Վերջին 60 տարիների ընթացքում Թուրքիայի նախագահի առաջին պաշտոնական այցը Հունաստան լավագույնս չի սկսվել։ Լարվածության պատճառը Թուրքիայի նախագահի հայտարարություններն էին այն մասին, որ անհրաժեշտ է վերանայել Լոզանի պայմանագիրը, հայտնում է AP–ը։
Հունական հեռուստաալիքին տված մեկնաբանություններից հետո Հունաստանի կառավարության ներկայացուցիչը հայտարարել էր, որ Էրդողանի դիրքորոշումը լուրջ խնդիրներ եւ հարցեր է առաջացնում, եւ նշել էր, որ Հունաստանի կառավարությունը եւ վարչապետն ուզում են, որ նրա այցը դառնա կամուրջների, այլ ոչ թե պատերի կառուցման պատճառ։
Այդուհանդերձ Էրդողանը կրկնել էր իր հայտարարությունը Հունաստանի նախագահ Պրոկոպիս Պավլոպուլոսի հետ հանդիպման ժամանակ։ «Ինչ եղել է Լոզանում, մնացել է Լոզանում։ Շատ բան է փոխվել 94 տարում։ Եթե մենք վերանայենք դա, ես հավատում եմ, որ բոլոր կողմերը կհամաձայնեն, որ շատ բան պետք է փոխվի»։
Սակայն Պավլոպուլոսը հստակ հասկացնել էր տվել Էրդողանին, որ պայմանագիրը վերանայման կամ թարմացման կարիք չունի, այն գործում է այնպես, ինչպես որ կա։
Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասի հետ հանդիպման ժամանակ Էրդողանը հայտարարել էր, որ «սխալները» հանգեցրել են Թուրքիայում հունական համայնքի թվի կրճատմանը, հույների մեծ մասը փախել է երկրից տասնամյակներ շարունակվող հալածանքներից եւ սպանություններից հետո։ «Մենք պետք է այդ սխալները պատմության գիրկն ուղարկենք։ Մենք պետք է ապագան ամուր հողի վրա կառուցել»,– հայտարարել է Էրդողանը։
Ցիպրասը նշել է, որ Հունաստանն ուր Թուրքիան հին տարաձայնություններ ունենհ։ «Մենք ընդհանուր տեսակետ ենք փնտրում, եւ տարաձայնությունները կառուցողական մթնոլորտում են քննարկվում, առանց սադրանքների եւ չափազանցությունների»,– ասել է նա։

Первый официальный визит президента Турции в Грецию за последние 60 лет начался не самым лучшим образом. Причиной напряжения стали заявления турецкого президента Реджепа Эрдогана о необходимости пересмотреть Лозаннский договор, пишет AP.
После его комментариев в интервью греческому телеканалу, представитель греческого правительства заявил, что позиция Эрдогана «вызывает серьезные проблемы и вопросы», отметив, что «правительство Греции и премьер-министр хотят, чтобы его визит стал причиной для строительства мостов, а не для возведения стен».
Тем не менее, Эрдоган повторил свое заявление в ходе встречи с греческим президентом Прокописом Павлопулосом. «Что случилось в Лозанне, то случилось в Лозанне. Много чего изменилось за 94 года. Если мы рассмотрим их, я верю, что все стороны согласятся с тем, что многое должно измениться».
Однако Павлопулос твердо дал понять Эрдогану, что договор «не нуждается в пересмотре или обновлении, он действителен в том виде, как есть». Он добавил, что договор не допускал территориальных споров и четко обозначил статус мусульманского меньшинства Греции. «Для достижения наших целей и для того, чтобы этот визит был историческим необходимо полное уважение международного права», - сказал Павлопулос.
В ходе встречи с премьер-министром Греции Алексисом Ципрасом, турецкий президент заявил, что «ошибки» привели к сокращению греческой общины в Турции, большая часть греков бежали из страны после десятилетий преследований и убийств. «Мы должны предать эти ошибки истории. Мы должны строить будущее на твердой почве», - заявил Эрдоган.
Ципрас отметил, что у Греции и Турции были давние разногласия. «Мы ищем общую точку зрения и разногласия рассматриваются конструктивно, без провокаций и преувеличений», - сказал он.
Греческий премьер отметил, что важно расширить канал связи с Турцией. «Мы переживаем критический период. Период напряженности в отношениях Европы и Турции, период тревожных событий в нашем регионе, на Ближнем Востоке и в Европе», - сказал Ципрас. «В этот период мы считаем важным расширять каналы коммуникации, мы можем делать это только на основе взаимного уважения», - сказал Ципрас.