Ուկրաինայում Կանադայի եւ Մեծ Բրիտանիայի դեսպանները դատապարտել են «Նոր ուժերի շարժում» կուսակցության առաջնորդ Միխայիլ Սաակաշվիլիի կողմնակիցների՝ Կիեւում Հոկտեմբերյան պալատի գրավման փորձը, փոխանցում է 112ua-ն: Համապատասխան գրառումները դեսպանները հրապարակել են իրենց թվիթերյալ էջէրին:
Կանադայի դիվանագիտական առաքելության ղեկավար Ռոման Վաշչուկը հայտարարել է, որ ցուցարարները «չարաշահել են խաղաղ բողոքի իրավունքը»:
«Հասարակական շենքերի զավթման եւ ոչնչացման փորձերը խաղաղ բողոքի իրավունքի չարաշահում են»,-գրել է նա:
Այս հայտարարությանը միացել է նաեւ Ուկրաինայում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ջուդիթ Գոֆը:
Հիշեցնենք, որ Կիեւում դեկտեմբերի 17-ին Միխային Սաակաշվիլիի եւ նրա կողմնակիցների մասնկացությամբ անցկացվեց «Իմպիչմենտի համար» երթը: Երթը ավարտվել էր Անկախության հրապարակի մոտ, որտեղ և հանրահավաք էր կազմակերպվել: Ոստիկանության տվյալներով՝ բողոքի ակցիային մասնակցել է շուրջ 2 հազար մարդ:
Անկախության հրապարակի մոտ տեղի անցկացված հանրահավաքից հետո Միխայիլ Սաակաշվիլին իր մի խումբ համախոհների հետ միասին շարժվել է դեպի Հոկտեմբերյան պալատ: Իրավապահները արգելափակել էին շենքի մուտքը: Կողմերի միջեւ բախումներ են տեղի ունեցել, որոնց ընթացքում իրավապահները արցունքաբեր գազ են կիրառել:
Ոստիկանությունում հայտարարել են, որ բախումների արդյունքում տասնյակ իրավապահներ վնասվածքներ են ստացել: Միջադեպի փաստով երկու քրեական գործ է հարուցվել:

Послы Канады и Великобритании в Украине выступили с осуждением попытки сторонников лидера «Руха нових сил» Михаила Саакашвили занять Октябрьский дворец в Киеве, передает 112ua. Соответствующие посты они опубликовали на своих страницах в Twitter.
Глава канадской дипломатической миссии Роман Ващук заявил, что протестующие «злоупотребили правом на мирный протест».
«Попытки захвата и уничтожения публичных зданий - это злоупотребление правом на мирный протест», - написал он.
В этом Ващука поддержала и британский посол Джудит Гоф.
Напомним, 17 декабря в Киеве прошел « Марш за импичмент»  с участием Михаила Саакашвили и его сторонников. Шествие завершилось возле Майдана Независимости, где был организован митинг. По данным полиции, в акции приняли участие около 2 тыс. человек.
После митинга возле Майдана Независимости Михаил Саакашвили с группой своих сторонников отправился к Октябрьскому дворцу. Правоохранители заблокировали вход в зданиеМежду сторонами произошли столкновения, правоохранители применили слезоточивый газ.
В полиции заявили, что в результате столкновений пострадали десятки правоохранителей. По факту инцидента были открыты два уголовных производства.