Ադրբեջանը փորձում է Արցախյան հակամարտությունը սահուն կերպով հեռացնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափից: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 20-ին, ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 17-րդ նիստի ժամանակ նշել է ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր, Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը՝ հավելելով. «Նման բան տեղի չի ունենա Հայաստանի եւ եվրոպական կառույցների ջանքերով»:
Պատգամավորի խոսքով՝ լավ կլիներ եվրոպացի գործընկերները ուշադրություն դարձնեին նաեւ ադրբեջանական լվացքատան  սկանդալին՝ լրջորեն վերաբերվելով Ադրբեջանի նավթադոլարային սկանդալներին:
«Ստրասբուրգում ես ինքս երկու անգամ լսել եմ՝ ինչպես է Ալիեւը հայտարարել, որ ինքը թքած ունի միջազգային հանրության վրա, քանի որ կարող է ցանկացած պահի գնել նույն այդ միջազգային հանրությանը: Սա ցինիզմ է, ուստի իմ եվրոպացի գործընկերներին կոչ եմ անում տոտալիտար սահմանադրություն ունեցող Ադրբեջանին թույլ չտալ հայտարարել, որ միջազգային հանրությունն իր գրպանում է», - նշեց պատգամավորը։
Իր հերթին, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը նշեց, որ հրադադարի ռեժիմի խախտման բոլոր դեպքերը տեղի են ունենում բացառապես Ադրբեջանի կողմից, մինչդեռ միջազգային կառույցները համահարթեցման քանոնով հակամարտ կողմերի հասցեին հավասար գնահատական են հնչեցնում. «Արցախի ժողովուրդը անվտանգության լուրջ խնդիր ունի: Սա իսկապես շատ կարեւոր է, եւ ես կարծում եմ, որ հակամարտության կարգավորման երեք միջազգային սկզբունքներին պետք է այսուհետ հավելել նաեւ Արցախի ժողովրդի անվտանգության դրույթը»:

Азербайджан пытается плавно вынести процесс карабахского урегулирования за рамки Минской группы ОБСЕ. С таким заявлением на 17-ом заседании комиссии парламентского сотрудничества Армения – ЕС 20 декабря выступила депутат парламента от блока «Царукян», глава постоянной Комиссии по европейской интеграции Наира Зограбян.
По ее словам, ничего подобного не произойдет благодаря усилиям Армении и европейских структур. При этом, на взгляд депутата, было бы хорошо, если европейские партнеры обратили внимание и на скандал вокруг «Азербайджанской прачечной». «В Страсбурге я сама два раза слышала, как Алиев заявлял, что ему наплевать на международное сообщество, поскольку в любой момент он сможет «купить» это самое сообщество. Это цинизм, посему призываю моих европейских коллег не позволять тоталитарному Азербайджану заявлять, что международное сообщество у него в кармане», - подчеркнула  Зограбян.
В свою очередь, депутат от правящей Республиканской партии Армении Маргарит Есаян отметила, что все случаи нарушения режима прекращения огня имеют место исключительно со стороны Азербайджана, в то время как международные структуры озвучивают равносильные оценки в адрес конфликтующих сторон. «Народ Карабаха имеет серьезную проблему, связанную с безопасностью. Думаю, что отныне к трем международным принципам урегулирования этого конфликта нужно добавить и положение по безопасности народа НКР», - отметила Есаян.