Մոսկվայում տեղի է ունեցել ընտրողների նախաձեռնող խմբի հանդիպումը, որը աջակցել է 2018 թվականի մարտի նախագահական ընտրություններում որպես նախագահի թեկնածու Վլադիմիր Պուտինի ինքնաառաջադրմանը: Ինչպես հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»,  առաջադրման մասին որոշումը միաձայն ընդունվել է:
Ըստ  Meduza-ի՝ գործող նախագահը ժողովին ներկա չի եղել: Դեկտեմբերի 26-ին Պուտինը հանդիպել է կառավարության անդամների հետ: Բացի այդ Կրեմլի Սոբորնայա հրապարակում նա շփվել է Համառուսաստանյան տոնածառը դիտելու եկած երեխաների հետ:
Պուտինը նախագահական ընտրություններում ինքնառաջադրվել է: Ըստ օրենքի՝ այդ նպատակով պետք է առնվազն 500 հոգուց բաղկացած նախաձեռնող խմբի ժողով անցկացվի: Դրանից հետո թեկնածուն գրանցման համար պետք է առնվազն 300 հազար ստորագրություն հավաքի:

В Москве состоялось собрание инициативной группы избирателей, которое поддержало самовыдвижение Владимира Путина кандидатом в президенты на выборах в марте 2018 года. Как сообщает Интерфакс, решение о выдвижении было принято единогласно.
Как отмечает Meduza,  действующий президент на собрании не присутствовал. 26 декабря Владимир Путин встречался с членами правительства. Кроме того, он пообщался на Соборной площади Кремля с детьми, приехавшими на Общероссийскую елку.
Владимир Путин объявил о намерении баллотироваться на четвертый президентский срок как самовыдвиженец. По закону, для этого должно пройти собрание инициативной группы численностью не менее 500 человек. После этого кандидату для регистрации необходимо собрать не менее 300 тысяч подписей в свою поддержку.
Выборы президента назначены на 18 марта 2018 года. Кандидаты-самовыдвиженцы должны успеть подать документы в ЦИК до 7 января.