Մոսկվայում տեղի է ունեցել ընտրողների նախաձեռնող խմբի հանդիպումը, որը աջակցել է 2018 թվականի մարտի նախագահական ընտրություններում որպես նախագահի թեկնածու Վլադիմիր Պուտինի ինքնաառաջադրմանը: Ինչպես հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»,  առաջադրման մասին որոշումը միաձայն ընդունվել է:
Ըստ  Meduza-ի՝ գործող նախագահը ժողովին ներկա չի եղել: Դեկտեմբերի 26-ին Պուտինը հանդիպել է կառավարության անդամների հետ: Բացի այդ Կրեմլի Սոբորնայա հրապարակում նա շփվել է Համառուսաստանյան տոնածառը դիտելու եկած երեխաների հետ:
Պուտինը նախագահական ընտրություններում ինքնառաջադրվել է: Ըստ օրենքի՝ այդ նպատակով պետք է առնվազն 500 հոգուց բաղկացած նախաձեռնող խմբի ժողով անցկացվի: Դրանից հետո թեկնածուն գրանցման համար պետք է առնվազն 300 հազար ստորագրություն հավաքի:

The initiative group will nominate Russian President Vladimir Putin to run in the March 2018 presidential election
Putin did not attend the meeting.
Russian election law states that independent presidential candidates need the nomination of “initiative groups” composed of at least 500 people.
After submitting a formal application to the Central Election Commission, independent candidates must collect 300,000 signatures endorsing their candidacy, in order to appear on the ballot.
Earlier it was reported that Alexey Navalny’s candidacy bid failed when election officials rejected his application.