Կնեսեթը հաստատել է «Երուսաղեմի մասին հիմնական օրենքում» կատարված լրացումը, որի համաձայն՝ կարգավորման մասին համաձայնագրի շրջանակում քաղաքի ցանկացած հատվածի փոխանցման համար կպահանջվի պատգամավորների երկու երրորդի ձայնը՝ 80, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Իսրայելի խորհրդարանի մամուլի ծառայությանը:
Դրա հետ միաժամանակ Երուսաղեմի մասին օրենքի լրացված հոդվածը «հնարավոր է չեղարկել 61 պատգամավորական ձայնի մեծամասնությամբ»,- հավելել են խորհրդարանի մամուլի ծառայությունից:
Դեկտեմբերի 6-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Երուսաղեմը ճանաչեց Իսրայելի մայրաքաղաք եւ կարգադրեց սկսել Թել Ավիվից ԱՄՆ դեսպանատունը Երուսաղեմ տեղափոխելու աշխատանքները: Երուսաղեմի կարգավիճակը պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության առանցքային խնդիրներից մեկն է: Քաղաքի արեւելյան հատվածը իսրայելցիները գրավել են 1967 թվականի պատերազմի ժամանակ եւ պնդում են, որ Երուսաղեմն Իսրայելի «միասնական եւ անբաժանելի» մայրաքաղաքն է: Պաղեստինցիներն իրենց հերթին ցանկանում են քաղաքի արեւելյան հատվածն իրենց մայրաքաղաքը դարձնել:

Кнессет утвердил поправку к «Основному закону об Иерусалиме», согласно которой для передачи любой части города в рамках соглашения об урегулировании потребуются голоса двух третей из 120 депутатов палаты, сообщает ТАСС со ссылкой на пресс-службу израильского парламента.
«Кнессет принял поправку к «Основному закону об Иерусалиме», отныне для передачи любой части Иерусалима под иностранную юрисдикцию, в том числе в рамках соглашения о политическом урегулировании, потребуется большинство в 80 голосов депутатов Кнессета», - говорится в документе. Вместе с тем саму поправленную статью закона о Иерусалиме «можно отменить большинством в 61 депутатский голос», добавили в парламентском ведомстве.
6 декабря президент США Дональд Трамп признал Иерусалим столицей Израиля и распорядился начать перенос в этот город посольства США в стране из Тель-Авива. Статус Иерусалима - одна из ключевых проблем палестино-израильского конфликта. Израильтяне заняли восточную часть города в ходе войны 1967 года и настаивают, что Иерусалим является «единой и неделимой» столицей Израиля. В свою очередь палестинцы хотят сделать восточную часть города столицей своего государства.