Բրիտանական BBC 3 ռադիոկայանը Մուսա լեռան դիմադրությանը նվիրված հատուկ ռեպորտաժ է պատրաստել, որտեղ անդրադաձ կա ավստրիացի հայտի գրող եւ դրամատուրգ Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան 40 օրը» գրքի էկրանավորման հնարավորությանը:
Նշվում է, որ 1933 թվականին հրատարակված Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան 40 օրը» վեպը մեծ հաջողություն ունեցավ, որը պատմում է 1915 թվականին Մուսա լեռան շրջակայքի հայկական գյուղերի «պարտիզանական բանակի» անձնուրաց պայքարի մասին՝ ընդդեմ թուրքական կանոնավոր զորքերի:
«Այդ ժամանակահատվածում եւ 1919 թվականից հետո ավելի քան մեկ մլն մարդկանց զանգվածային սպանությունները թուրքական ժխտողականության արշավի սկիզբ դրեցին: Օսմանյան Կայսրության դաշնակից Գերմանիան նույնպես ամեն կերպ ժխտում էր իր առնչությունը հայերի կոտորածներին, սակայն Գերմանիայում 1921 թվականին հայերի կոտորածների հիմնական կազմակերպիչներից Թուրքիայի ՆԳՆ նախկին նախարար Թալեաթ փաշայի սպանությունը ֆուրոր առաջացրեց: Հետագա դատաքննությունը խոշոր իրադարձություն էր լրատվամիջոցների համար եւ բացահայտեց Գերմանիայի կառավարության առնչությունն ու իմացությունը հայերի զանգվածային սպանությունների գործում: Հայերի ճակատագիրը քննարկվում էր այդ ժամանակ եւ շատերը դա համեմատում էին հրեաներին հարցի հետ»,-գրել է BBC 3-ը:
Հաղորդման հեղինակ հեղինակ Մարիա Մարգարոնիսը նաեւ նշում է, որ Վերֆելի գիրքը բազմիցս հայտնվել է արգելվածների շարքում, սակայն այն թարգմանվել է աշխարհի 34 լեզուներով: Նշվում է, որ Հոլիվուդում փորձեր են արվել ֆիլմ նկարահանել Ֆրանց Վերֆելի գրքի հիման վրա, սակայն դա իրականություն չի դարձել Թուրքիայի կառավարության ջանքերի հետեւանքով, որն ամեն կերպ ձախողել է նման ձեռնարկները:

The British radio station BBC-3 prepared a special report devoted to the defense on the Musa Dagh Mountain.
According to the report, Franz Werfel's novel “The forty days of Musa Dagh”, which was published in 1933, was a great success. The novel tells about the struggle of the “guerrilla army” of Armenian villages holding out against Turkish forces on the mountain of Musa Dagh in 1915.
“The mass murder of more than a million Armenians during this period had led to an international outcry during the war and, after 1919, the beginning of a campaign of denial by the Turkish government that succeeded the collapsing Ottoman Empire. Germany, former ally of the Ottoman empire, also rejected any guilt by association but the assassination of Talaat Bey, former Ottoman Minister of the Interior and the key architect of the Armenian extermination, who was gunned down in Berlin in 1921 by an Armenian, caused a furore. The subsequent trial became a major media event and exposed the knowledge of the German government about the massacres. The fate of the Armenians was widely discussed and many on the right explicitly linked them with the 'Jewish question' as Hitler rose to power,” BBC reported.
Author Maria Margaronis also noted that Werfel’s book was banned, but it was translated into 34 languages of the world. According to her, Hollywood made attempts to film it, but thanks to the efforts of the Turkish government, this was not done.