Թուրքիայի քաղաքական ղեկավարությունը գնաց ոչ թե հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհով, այլ գնաց նոր պատեր ստեղծելու ճանապարհով։ Այդ մասին այսօր՝ մարտի 1-ին ՀՀԿ ԳՄ նիստից հետո ասել է ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ մեկնաբանելով հայ-թուրքական արձանագրությունների չեղարկման որոշումը։
«Եւս մեկ անգամ հայկական կողմը վերահաստատել է, որ մենք առանց նախապայմանների հարաբերությունների կողմնակից ենք եղել։ Ցյուրիխյան արձանագրությունների ոգին առանց նախապայմանների հարաբերությունների հաստատումն էր, երկու հարեւան երկրների միջեւ պատերի քանդումը»,- ասել է նա եւ հավելել. «Ափսոսանքով նշենք, որ Թուրքիայի քաղաքական ղեկավարությունը գնաց ոչ թե հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհով, այլ գնաց նոր պատեր ստեղծելու ճանապարհով։ Երբ մենք սկսում էինք ֆուտբոլային դիվանագիտությունը, թուրքական կողմն ասում էր, որ ուզում են զրոյի հավասարեցնել խնդիրները հարեւանների հետ։ Նրանք զրոյի են հասցրել հարեւանների թիվը, որոնց հետ խնդիրներ չունեն»։
Միեւնույն ժամանակ, ըստ Շարմազանովի, մենք շահած ենք դուրս եկել։ «Այն ժամանակ եվրոպացի շատ գործիչներ մեզ էին մեղադրում նախապայմաններ դնելու մեջ. Բայց այս տարիները ցույց տվեցին, որ թուրքական կողմն է դնում նախապայմանները»,- ասել է Շարմազանովը։

Sharmazanov, who is also the spokesperson for the ruling Republican Party of Armenia (RPA), commented on president’s decision to annul the Armenia-Turkey protocols.
“The Armenian side has reaffirmed its support for relations without preconditions. The spirit of the Zurich Protocols was to establish relations without preconditions, to destroy the walls between the two neighboring countries,” he said after the meeting of RPA executive body on Thursday.
“When we started football diplomacy, the Turkish side said that they wanted to have zero problems with neighbors. They have zeroed the number of neighbors with whom they have no problems.”
At the same time, according to Sharmazanov, the Armenian side ended as a winner.
“At that time, many European figures used to blame us of setting preconditions. But these years have shown that it is the Turkish side that did so,” he added.