«Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիան որոշում է կայացրել ֆինանսական միջոցներ հատկացնել Վրաստանին: Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետի մամուլի ծառայության ղեկավար Նիկո Մծեդլիշվիլին:
Նրա խոսքով, հունվարի 5-ին կայացել է «Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիայի նիստը, որի նախագահը ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնն է: Այդ նիստում որոշվել է, որ ֆինանսական օգնություն կստանան Վրաստանն ու Գանան: Տրամադրվող գումարի չափը կհստակեցվի ավելի ուշ, գրում է «Գռուզիա online»-ը:
«Ենթադրվում է, որ ստացվող միջոցները կուղղվեն Բաթումիում ամերիկյան տեխնոլոգիական համալսարանի կառուցմանը եւ ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացմանը: Տեխնոլոգիական համալսարանի կառուցման համար կծախսվի 40-50 մլն լարի: Այդ համալսարանի շրջանավարտները կստանան ամերիկյան դիպլոմներ»,- ասել է նա:

«Корпорация Вызовов тысячелетия» приняла решение о выделении финансовой помощи Грузии. Об этом заявил руководитель пресс-службы премьер-министра Грузии Нико Мчедлишвили .
По его словам, 5 января состоялось заседание борда «Корпорации Вызовов тысячелетия», председателем которого является госсекретарь США Хиллари Клинтон. На заседании было решено, что финансовую помощь получат две страны – Грузия и Гана. Количество выделенной суммы будет уточнено позднее, пишет Грузия Onine.
«Полученные средства, предположительно, пойдут на строительство нового технологического университета в Батуми и на осуществление инфраструктурных проектов. На строительство технологического университета будет израсходовано приблизительно 40-50 млн. лари, он будет передан для управления ведущему университету США. Выпускники университета получат американские дипломы», – сказал он.