Սիրիայում զինադադարի մասին ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բանաձեւի դրույթները չեն կատարվում Միացյալ Նահանգների, այլ ոչ թե Ռուսաստանի կողմից: Վաշինգթոնը ոչինչ չի անում Արեւելյան Գուտայում իր վերահսկողության տակ գտնվող խմբավորումներին զսպելու համար: Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը` մեկնաբանելով Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Սառա Սանդերսի հայտարարությունը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Պաշտպանության նախարարությունը նշել է, որ Սանդերսը, նախքան ՌԴ-ին մեղադրելը, պետք է ծանոթանա ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի 2401 բանաձեւի բովանդակությանը: «Այս բանաձեւի դրույթները չեն իրականացվում ԱՄՆ, այլ ոչ թե Ռուսաստանի կողմից», - ասել է Պաշտպանության նախարարությունը՝ հավելելով, որ Վաշինգթոնի կողմից վերահսկվող զինված խմբերը այս տարվա սկզբից ամեն օր հարձակվել են Հարաստում (Արեւելյան Գուտա) Սիրիայի կառավարական զորքերի կայազորի վրա՝ փորձելով փոխել դեէսկալացիոն գոտու սահմանները՝ ի հեճուկս Աստանայի համաձայնագրերին:
Պաշտպանության նախարարությունում նկատել են, որ տարօրինակ ձեւով մի քանի ամիս շարունակ զինյալների զանգվածային հարձակումների վերաբերյալ Վաշինգթոնի եւ նրա եվրոպական գործընկերների կողմից ոչ մի դատապարտող հայտարարություն չի եղել:
Միեւնույն ժամանակ, նախարարությունը նշելէ, որ նույնիսկ ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղար Ջեյմս Մաթիսը փետրվարի սկզբին հայտարարել է, որ Պենտագոնը Սիրիայի իշխանությունների կողմից քիմիական զենքի օգտագործման մասին որեւէ ապացույց չունի: «Միեւնույն ժամանակ, Վաշինգթոնը ոչինչ չի անում, որպեսզի 2401 բանաձեւի շրջանակում Արեւելյան Գուտայում վերահսկվող խմբավորումներին զսպի, որոնց հրաձգություններից Դամասկոսում ամեն օր խաղաղ բնակիչներ են մահանում», - ընդգծել են նախարարությունում:

Положения резолюции Совета Безопасности ООН о прекращении огня в Сирии не выполняются США, а не Россией. Вашингтон не делает ничего, чтобы обуздать подконтрольные бандформирования в Восточной Гуте, заявили в Минобороны РФ, комментируя заявление пресс-секретаря Белого дома Сары Сандерс, передает ТАСС
В оборонном ведомстве отметили, что Сандерс, прежде чем обвинять РФ, следует ознакомиться с содержанием резолюции Совета Безопасности ООН 2401. «Положения этой резолюции не выполняются именно США, а не Россией», - сказали в Минобороны, уточнив, что подконтрольные Вашингтону вооруженные группировки с начала текущего года ежедневно атаковали гарнизон сирийских правительственных войск в Харасте (Восточная Гута), пытаясь изменить границы зоны деэскалации вопреки астанинским договоренностям.
В Минобороны обратили внимание, что странным образом на протяжении месяцев массированных атак боевиков ни одного осуждающего заявления от Вашингтона или европейских партнеров США не было. Однако после того, как сирийские власти дали отпор проамериканским группировкам, то последовали традиционные «фальшивые» обвинения о якобы «бомбардировках медицинских учреждений» Восточной Гуты и выдуманные подконтрольными пропагандистскими конторами слухи о якобы применении «химоружия».
При этом в российском ведомстве отметили, что даже министр обороны США Джеймс Мэттис в начале февраля заявил, что у Пентагона нет никаких доказательств применения сирийскими властями химоружия. «И при этом Вашингтон не делает ничего, чтобы в рамках резолюции 2401 обуздать подконтрольные бандформирования в Восточной Гуте, от обстрелов которых в Дамаске ежедневно гибнут мирные жители», - подчеркнули в министерстве.