Հորդանանի արեւմտյան ափին սկսել են սակրավորական աշխատանքներն այն տարածքում, որտեղ ենթադրաբար մկրտել են Հիսուս Քրիստոսին, հաղորդում է The Daily Mail-ը:
Կասր էլ Յահուդ տարածքը գտնվում է Հորդանանի արեւմտյան ափին: Ամեն տարի այն այցելում են ավելի քան 0.5 միլիոն զբոսաշրջիկներ եւ ուխտավորներ: Համարվում է, որ հենց այդ վայրում են մկրտել Քրիստոսին: Այս տարածքից մի փոքր հեռու ականապատ դաշտեր են, որոնք դեռ վտանգ են ներկայացնում:
Արեւմտայն ափին քրիստոնեական եկեղեցիները հայտնվեցին դեռ IV դարում եւ ընդհուպ մինչեւ անցյալ հարյուրամյակի կեսերը ընդունում էին ծխականներին:
Սակայն իրար հաջորդող արաբա-իսրայելական հակամարտությունները փոփոխություններ մտցրեցին ընդունված կարգում: 1967-ի Վեցօրյա պատերազմից հետո Կասր  էլ Յահուդը վերածվեց ականապատ դաշտի, որը բաժանեց իսրայելցիներին եւ պաղեստինցիներին: Մուտքի ճանապարհները վտանգավոր էին դարձել հակատանկային ականների, իսկ եկեղեցական վայրերը` հակահետեւակային ականների պատճառով:
Ականազերծման առաջին աշխատանքները սկսվել էին 2000-ին: Այդ ժամանակ Հռոմի Հովհաննես Պետրոս II Պապի այցից առաջ (1920-2005) ականներից մաքրել եին նեղ հետիոտնային ճանապարհը: Այդ տարածքում երկար տարիներ ուխտավորները տեղաշարքժվելու համար դիմում էին իսրայելցի զինվորականների օգնությանը:
Միայն 2011-ին Իսրայելը ականազերծեց նեղ ավտոճանապարհը եւ սրբավայրը բացեցին այցելության համար:
2018 թվականի մարտին Կասր էլ Յահուդի վերջնական մաքրման նախագիծը մեկնարկեց: Նրա համար պատասխանատու է բրիտանական  The Halo Trust ականազերծման կազմակերպությունը, որը մեկ տարվա ընթացքում նախատեսում է 1 քառակուսի մետրն անվտանգ դարձնել: Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Իսրայելի եւ մի շարք մասնավոր կազմակերպությունների կողմից: Ականազերծումը կարժենա 1,15 մլն դոլար:
Աշխատանքները մեկնարկել են Եթովպիայի ուղղափառ եկեցեղուն պատկանող սեփականության ականազերծումից:
Halo Trust-ի փորձագետները նաեւ մանրակրկիտ աշխատանք են կատարում փաստաթղթերով շրջանների հիմնավորման համար, որտեղ կարող են ականներ մնալ:
Այդ նպատակով նրանք ուսումնասիրում են արխիվային գրառումները, քարտեզները եւ շփվում են Իսրայելի թոշակառու զինվորականների հետ, բայց դա միշտ չէ, որ օգնում է: Հորդանանի գետի շարժվող հողաշերտի պատճառով ականապատված գոտիների սահմանները կարող են փոխել իրենց ուրվագծերը եւ գտնվելու վայրը:

На Западном берегу реки Иордан приступили к саперным работам на территории, где, как предполагается, крестили Иисуса Христа, сообщает ТАСС со ссылкой на The Daily Mail .
Местечко Каср-эль-Яхуд расположено на Западном берегу реки Иордан. Ежегодно его посещают свыше полумиллиона туристов и паломников. Считается, что именно здесь крестили Иисуса Христа. Недалеко от этого места расположены минные поля, все еще представляющие опасность.
Первые христианские церкви на Западном берегу появились еще в IV веке, и вплоть до середины прошлого столетия принимали прихожан. Однако череда арабо-израильских конфликтов внесла изменения в привычный уклад. В следствие Шестидневной войны 1967 года Каср-эль-Яхуд превратился в минное поле, разграничивающее израильтян и палестинцев. Подъездные дороги стали опасны из-за противотанковых мин, а церковные участки - из-за противопехотных.
Первые меры по разминированию были приняты в 2000 году. Тогда специально к визиту Папы Римского Иоанна Павла II (1920-2005) от мин очистили узкую пешеходную тропу. Из-за проблем с безопасностью на этом объекте на протяжении долгих лет паломникам приходилось координировать свои передвижения с израильскими военными. Только в 2011 году Израиль разминировал узкую автодорогу, и священное место официально открыли для посещения.
В марте 2018 года был запущен проект по окончательному очищению Каср-эль-Яхуд от мин. За него отвечает британская организация по разминированию The Halo Trust, которая за год планирует сделать безопасным 1 кв. км земли. Проект финансируется Израилем и рядом частных организаций. Очистка от мин обойдется в 1,15 млн долларов.
Работы стартовали с разминирования собственности Эфиопской православной церкви. В ходе саперных работ прибегают к помощи дронов, собак, металлодетекторов и специальных бульдозеров с противоминными тралами.
Эксперты The Halo Trust также проводят кропотливую работу по документированию районов, где могут оставаться мины. Для этого они изучают архивные записи, карты и общаются с отставными израильскими военными, однако это не всегда помогает. Из-за подвижного грунта близ реки Иордан границы заминированных зон могут менять свои очертания и местоположение.