Ուկրաինան Գերմանիայի եւ Ֆրանսիայի հետ միասին «ճնշել» է Ռուսաստանին, որ նա ստորագրի մարտի 30-ից Դոնբասում «զատկային հրադադարի» մեկնարկի մասին հայտարարությունը։ Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն ապրիլի 1-ին՝ Վոլնովախայի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ, հանդիպումը հեռարձակել է «112 Ուկրաինան»։
«Մեր ընդհանուր խնդիրն է՝ վերականգնել Վոլնովախան եւ խաղաղություն հաստատել։ Հենց այս նպատակով մենք, բանակցություններ վարելով Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի եւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ, դիմել ենք Պուտինին եւ «ճնշել» նրան, որ նա ստորագրի հրադադարի մասին հայտարարությունը, որը ուժի մեջ կմտնի մարտի 30-ից»,-ասել է նա։
Պորոշենկոյի խոսքով, այս հրադադարը «օդի» պես անհրաժեշտ է Ուկրաինային, քանի որ այն Դոնբասում խաղաղապահ առաքելության մուտքի պայմաններից է։
Սակայն, չնայած պայմանավորվածությանը, զինյալները հետեւել են հրադադարի ռեժիմին միայն 10 րոպե, ապա վերսկսել են հրետանակոծել ուկրաինական դիրքերը։

Украина вместе с Германией и Францией «дожали» РФ, чтобы она подписала заявление о начале «пасхального перемирия» на Донбассе с 30 марта. Об этом президент Украины Петр Порошенко заявил во время встречи с жителями Волновахи 1 апреля, трансляцию вел телеканал «112 Украина».
«Наша общая задача – восстанавливать Волноваху и принести мир. Именно поэтому, мы, проведя переговоры с канцлером Германии Ангелой Меркель, президентом Франции Эммануэлем Макроном, мы обратились к Путину и «дожали» его, чтобы он подписал заявление о перемирии, которое должно наступить с 30 марта», – сказал он.
По словам Порошенко, это перемирие нужно Украине, как «воздух», поскольку оно является условием введения миротворческой миссии на Донбасс.
Однако, несмотря на договоренности, боевики придерживались режима тишины только 10 минут, а дальше снова начали обстреливать украинские позиции. Только за первый день объявленного перемирия они открывали огонь 32 раза, один украинский военный погиб, четверо получили ранения. За вторые сутки НВФ осуществили 11 обстрелов, два бойца ВСУ получили ранения.