Ցույցերի ընթացքում բազմաթիվ բողոքներ են ստացվել Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչություններից, որ սահմանափակվել է իրենց ազատ տեղաշարժի իրավունքը։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 23-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ հավելելով, որ Երեւանում ծավալվող իրադարձությունները խոչընդոտում են մի շարք պետական կառույցների այդ թվում ԱԳՆ–ի աշխատանքը։
«Իհարկե մեր քաղաքացիներն իրավունք ունեն արտահայտել ներքաղաքական գործընթացների վերաբերյալ իրենց կարծիքը, բայց ներխուժել ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչություն եւ անհարմար, վարկաբեկիչ վիճակի մեջ դնել աշխատակիցներին եւ դա տարածել համացանցում, չեմ կարծում, որ հայրենասիրական դրսեւորում է»,–նշել է նա։
Նալբանդյանի խոսքով՝ այս իրավիճակում, երբ կրքերը բորբոքված են, կարեւոր է, որ ամեն հաղորդագրություն լինի կշռադատված, հավասարակշռված եւ կոչ է արել լրատվամիջոցներին մեծ պատասխանատվությամբ մոտենալ։
Նալբանդյանը համոզմունք է հայտնել, որ ոչ մի երկրում նախագահը կամ վարչապետը չէին ընդունի այստեղ, այս ժամին հանդիպելու պայմանները եւ չէին գնա այդ պայմաններին ընդառաջ, ավելին չէին ընդունի մամուլի ներկայությամբ բանակցություններն անցկացնել պահանջը, որի կարիքը չկար։ Նա սակայն դժգոհություն է հայտնել, որ մինչ այժմ երկխոսության բոլոր կոչերը մերժվել են։

В ходе митингов поступили многочисленные жалобы от представителей аккредитованных в Армении диппредставительств, которые выражают недовольство в связи с тем, что ограничена возможность их свободного передвижения. Об этом заявил во время встречи с журналистами 23 апреля глава МИД Армении Эдвард Налбандян, при этом добавив, что происходящие в Ереване последние события препятствуют работе ряда государственных учреждений, в том числе и работе Министерства иностранных дел.
«Конечно, наши граждане имеют право высказывать свое мнение относительно внутриполитических процессов, но проникать в дипломатические представительства Армении и ставить их сотрудников в неловкое положение, а потом распространять это в интернете, не думаю, что это является проявлением патриотизма», - заявил Налбандян.
Он также подчеркнул, что в ситуации, когда страсти накалены, очень важно, чтобы каждое сообщение было взвешенным и призвал представителей СМИ относиться к работе с большой ответственностью.
Глава МИД также выразил уверенность в том, что ни в одной стране президент или премьер-министр не принял бы условия по месту, времени встречи и не пошел бы на встречу всему этому, и, тем более, не принял бы требование по проведению переговоров в присутствии прессы, в этом не было никакой необходимости. Он также выразил недовольство, что до сих пор все призывы по диалогу отклоняются.