Աստանայի տնտեսական համաժողովին Եվրասիական տնտեսական միության եւ Իրանի միջեւ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման մասին միջանկյալ համաձայնագիր է ստորագրվել, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Փաստաթուղթն իրենից Իրանի եւ ԵԱՏՄ-ի միջեւ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման առաջին փուլն է ներկայացնում: Այն ներմուծման մաքսատուրքերի նվազեցում կամ զրոյականացում է նախատեսում ապրանքների բավականին լայն շրջանակի համար: Համաձայնագրի իրականացումը թույլ կտա զգալիորեն բարձրացնել փոխադարձ առեւտրի ծավալը, որը անցյալ տարի 2.7 մլրդ դոլար է կազմել:
«Ժամանակավոր համաձայնագիրը վեճերի լուծման արդյունավետ մեխանիզմ է նախատեսում, ներառյալ՝ արբիտրաժը: Արբիտրները որոշում են կողմերը եւ պայմանավորվում են այդ թվում նաեւ արբիտրաժի վայրի մասին: Բացի այդ, կողմերի բարձր պաշտոնյաների մակարդակով համատեղ հանձնաժողով է ստեղծում, նախատեսվում է գործարար երկխոսության հաստատում», - հայտնել է Եվրասիական տնտեսական կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ ժամանակավոր պայմանագիրը կնքվում է երեք տարի ժամկետով, որի ընթացքում կողմերը պետք է համաձայնության գան ազատ առեւտրի գոտու մասին լիարժեք համաձայնագրի մասին:

Временное соглашение о создании зоны свободной торговли между Евразийским экономическим союзом и Ираном подписано в ходе Астанинского экономического форума, передает РИА Новости
Документ представляет собой первый этап по формированию зоны свободной торговли между ЕАЭС и Ираном. Он предусматривает снижение или обнуление ввозных таможенных пошлин по достаточно широкой номенклатуре товаров. Реализация соглашения позволит значительно увеличить объемы взаимной торговли, которая за прошлый год составила 2,7 миллиарда долларов.
«Во временном соглашении предусмотрен эффективный механизм разрешения споров, в том числе, арбитраж. Арбитров определяют стороны и договариваются, в том числе, о месте арбитража. Также создается совместный комитет на уровне высоких должностных лиц сторон, предусмотрено создание бизнес-диалога», — сообщил председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Тигран Саркисян.
Он уточнил, что временное соглашение заключается на три года, за это время стороны должны договориться по полноформатному соглашению о зоне свободной торговли.