Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական ֆորումի ժամանակ կիսվել է իր մտահոգություններով, որ ԵՄ շրջանակներում շատ պետությունների մոտ կարող է առաջանալ այն միտքը, թե տարբերություն չկա՝ միացյալ Եվրոպայի ներսում ինչ-որ պետության կազմում են թե առանձին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Իմ կարծիքով՝ դա եղած սահմանների, գոյություն ունեցող պետությունների ինքնիշխանության «լվացում» է, այստեղ կան նաեւ թաքնված սպառնալիքներ»,-շեշտել է նախագահը։
Պուտինն ընդգծել է, որ ՄԱԿ կանոնադրության համաձայն, ամեն ազգ ինքնորոշման իրավունք ունի, բայց պետք է նաեւ հետեւել գոյություն ունեցող պետությունների ինքնիշխանության ու եղած սահմանների հարգմանը։
«Եվ այն իրավիճակը, որը մենք տեսնում ենք Եվրոպայի շատ երկրներում, մեզ մոտ որոշակի անհանգստություն է առաջացնում»,-ասել է Պուտինը՝ մեկնաբանելով Կատալոնիայում ստեղծված իրավիճակը։

Президент России Владимир Путин в ходе Петербургского международного экономического форума поделился своими опасениями по поводу того, что в рамках ЕС у многих государств может возникать мысль о том, что нет разницы, находиться ли внутри объединенной Европы в составе какого-то государства или отдельно, сообщает ТАСС.
«На мой взгляд, это размывание имеющейся границы, суверенитета существующего государства; здесь есть и скрытые угрозы», – подчеркнул президент России.
Путин отметил, что, согласно уставу ООН, каждый народ имеет право на самоопределение, но, «вместе с тем, мы придерживаемся концепции сохранения суверенных государств» и устоявшихся границ.
«И вот такой процесс, который мы сейчас наблюдаем во многих странах Европы, вызывает у нас определенную тревогу», – сказал российский лидер, комментируя ситуацию в Каталонии.