ԱՄՆ-ի կողմից Եվրամիության երկրներից ներկրվող պողպատի եւ ալյումինի համար սահմանված մաքսատուրքերը «անհիմն եւ խորը հիասթափեցնող» են: Այս մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հեռախոսազրույցում հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը, հաղորդում է Reuters-ը:
«Վարչապետը պողպատի եւ ալյումինի ներմուծման համար սահմանված մաքսատուրքերը «անհիմն եւ խորը հիասթափեցնող» է անվանել», - հաղորդել է նրա մամուլի քարտուղարը:
«Նա ասել է, որ Միացյալ Նահանգները, Մեծ Բրիտանիան եւ ԵՄ-ն ազգային անվտանգության տեսանկյունից սերտ դաշնակիցներ են եւ մենք ճանաչում ենք ողջ աշխարհում բաց եւ արդար առեւտրի արժեքների կարեւորությունը: Վարչապետը նաեւ ընդգծել է աշխատատեղերի պաշտպանության անհրաժեշտությունը»:

British Prime Minister Theresa May told President Donald Trump on Monday that U.S. tariffs imposed on European Union steel and aluminum imports were “unjustified and deeply disappointing” during a phone call, Reuters reported.
“The prime minister raised the U.S. decision to apply tariffs to EU steel and aluminum imports, which she said was unjustified and deeply disappointing,” a spokesman for the prime minister told reporters.
“She said the U.S. and UK and EU are close national security allies and we recognize the importance of the values of open and fair trade across the world. The prime minister also underlined the need to safeguard jobs.”