ԱՄՆ-ի կողմից հնդկական պողպատի եւ ալյումինի մաքսատուրքերի բարձրացման մասին որոշմանն ի պատասխան  Նյու Դելին չեղյալ է հայտարարում ամերիկյան 30 ապրանքների ներմուծման արտոնյալ սակագները: The Indian Express-ը հաղորդում է, որ  Հնդկաստանն այս մասին տեղեկացրել է Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությանը (ԱՀԿ):
«Հնդկաստանը կցանկանար նշել, որ ամերիկյան ապրանքների մաքսային արտոնությունների չեղյալ հայտարարելուց ստացված գումարը կհամապատասխանի այն գումարին, որին հանգեցրել են ԱՄՆ-ի կիրառած միջոցառումները», - նշված է ԱՀԿ-ին ուղղված ծանուցման մեջ:
ԶԼՄ-ների տվյալներով, ներկրման մաքսատուրքերը,  կբարձրացվեն  ավելի քան 800 խորանարդ սմ ունեցող շարժիչներով մոտոցիկլների համար՝ 50 տոկոսով: Կբարձրացվեն նաեւ բորաթթվի, որոշ մետաղական իրերի, ոսպի եւ այլ ապրանքների մաքսատուրքերը:

India has decided to suspend concessions on the U.S. products following the U.S. sanctions on steel and aluminum imports, The Indian Express reported.
“India wishes to clarify that suspension of concessions shall be equivalent to the amount of trade affected by the United States’ measures,” Indian government said in a statement referred to the World Trade Organization (WTO).
Tariffs will reportedly be increased by 50% on motorcycles with an engine capacity of more than 800 cu. cm, as well as on varying degrees in boric acid, some metal products, lentils and other goods.
India expects to receive near $239 million from these measures, NDTV reported. The U.S. decision to hike import duties will have an impact of about $241 million.