Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած արաբական կոալիցիան մեկ շաբաթով դադարեցրել է Եմենի Հոդեյդա նավահանգստում խռովարար հուսիների («Անսար Ալլահ» շարժման կողմնակիցներ) դեմ ռազմական գործողությունը: Այս մասին կիրակի Twitter-ի իր էջում նշել է ԱՄԷ ԱԳ նախարար Անվար Գարգաշը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք ողջունում ենք ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի Եմենի հարցով հատուկ դեսպանորդ Մարտին Գրիֆիթսի ջանքերը Հոդեյդա նավահանգստից հուսիների անվերապահ դուրս գալուն հասնելու ուղղությամբ»,- նշել է Գարգաշը՝ հավելելով, որ էմիսարին աջակցելու համար «կոալիցիան հունիսի 23-ից մեկ շաբաթով դադարեցրել է առաջխաղացումը դեպի նավահանգիստ»:
2018 թվականի հունիսի 14-ին արաբական կոալիցիան Եմենի կառավարական ուժերի հետ սկսել է «Ոսկե հաղթանակ» գործողությունը՝ հուսիների վերահսկողության ներքո գտնվող ռազմավարական կարեւորության Հոդեյդա նավահանգիստը գրավելու համար:

The Arab coalition, led by Saudi Arabia, has paused the offensive against Houthi rebels in Yemen’s key port city of Hodeidah for a week, UAE Defense Minister Anwar Gargash twitted.
“We welcome continuing efforts by UN Special Envoy Martin Griffiths to achieve an unconditional Houthi withdrawal from Hodeidah city and port,” he tweeted, acknowledging the halt in military operations. “We have paused our campaign to allow enough time for this option to be fully explored. We hope he will succeed,” the National reported quoting the minister.
On June 14, 2018, the Arab coalition, together with the Yemeni government forces, launched the Golden Victory operation to seize the strategically important Hodeida port.