Հայաստանը ՆԱՏՕ–ի գագաթնաժողովներին որպես այդպիսին չի մասնակցում։ Այս մասին հուլիսի 2-ին կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը՝ պատասխանելով ՆԱՏՕ առաջիկա գագաթնաժողովին ՀՀ մասնակցության հարցին։
Միաժամանակ, նա նշել է, որ Դաշինքի գագաթնաժողովներին զուգահեռ անցկացվում է Աֆղանստանում «Վճռական աջակցություն» առաքելության մասնակից երկրների ղեկավարների հանդիպում, եւ խոսքը դրա մասին է։
«Հայաստանը հրավիրված է հանդիպմանը։ Հայաստանը ՆԱՏՕ–ի հիմնադիր անդամ երկրներից շատ ավելի մեծ ներկայություն ունի Աֆղանստանում։ Վարչապետի կամ Հայաստանի մասնակցության կամ չմասնակցության մասին հավելյալ կտեղեկացվի»,–եզրափակել է Բալայանը։

YEREVAN. – Armenia is not participating in the NATO summit as such, spokesperson for the Armenian Foreign Ministry Tigran Balayan said during the Monday briefing.
The meeting of the heads of the countries participating in the Resolute Support mission in Afghanistan is held in parallel with the NATO summit, Balayan explained.
“Armenia is invited to participate in the meeting, and we are represented in the mission in Afghanistan more than many NATO member states. The decision whether PM or Armenia in general will participate in the summit will be announced later,” he said.