«Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ին պատկանող «Ավոտգազ» ՍՊ ընկերությունում, ինչպես նաև «Ավտոստոպ», «ԳԱՕՄ Գրուպ», «Գազ Գրուպ», «Արզնի Գազ», «Ֆակել Գազ» և «Նախշին» ՍՊ ընկերությունները 2016-2018թթ. ցույց են տվել պակաս իրացված գազի ծավալներ եւ խուսափել հարկերից:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից NEWS.am-ին հայտնեցին, որ կատարված չափագրումների արդյունքում պարզվել է, որ այդ ընկերությունները խուսափել են համապատասխանաբար 58.700.000, 14.900.000, 168.400.000, 79.400.000, 53.000.000, 25.700.000 և 349.500.000 ՀՀ դրամի չափով հարկ վճարելուց:
Վերոգրյալի հիման վրա ՊԵԿ քննչական վարչությունում և ՊԵԿ հետաքննության վարչության հետաքննության բաժնում և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով նախատեսված հանցավոր արարքների հատկանիշներով հարուցվել են քրեական գործեր, որոնց շրջանակներում իրականացվել են մի շարք քննչական և դատավարական գործողություններ, այդ թվում՝ խուզարկություններ և զննություններ:
Հուլիսի 10-ին ՊԵԿ քննչական, հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունների աշխատակիցները համատեղ խուզարկություններ են իրականացրել նշված ընկերություններին պատկանող գազալցակայաններում, որտեղից հայտնաբերել են քրեական գործերով պարզաբանման ենթակա մի շարք հանգամանքներին վերաբերող հաշվապահական փաստաթղթեր, համակարգիչներ, տեսաձայնագրող սարքեր և այլն:

Принадлежащие ЗАО «Газпром Армения» компании «Автогаз», «ГАОМ Груп», «Газ груп», «Арзни газ», «Факел газ» и «Нахшин» в 2016 – 2018 гг. представили заниженные данные об объемах реализованного газа и уклонялись от налогов.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Комитета государственных доходов, в результате проверок  выяснилось, что упомянутые компании уклонились от уплаты налогов в размере, соответственно, 58.700.000, 14.900.000, 168.400.000, 79.400.000, 53.000.000, 25.700.000 и 349.500.000 драмов.
Отметим, что сотрудники оперативно-розыскного и следственного управлений КГД 10 июля провели обыски  на газозаправочных станциях, принадлежащих упомянутым компаниям, в результате которых были обнаружены бухгалтерские документы, компьютеры, видеозаписывающие устройства, относящиеся к ряду обстоятельств, подлежащих уточнению по уголовным делам.