ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը քննադատել է իր նախորդին՝ Բարաք Օբամային, նրան կշտամբելով ամերիկյան ընտրություններին միջամտության մեջ կասկածվող ռուսաստանցիների նկատմամբ անգործության համար, փոխանցում է «Ինտերֆաքսը»:
«Պատմությունները, որ երեկ լսեցիք 12 ռուսաստանցիների մասին, տեղի են ունեցել Օբամայի վարչակազմի օրոք, այլ ոչ թե Թրամփի: Ինչո՞ւ նրանք ոչինչ չեն արել, հատկապես, երբ հաղորդվել է, որ նախագահ Օբաման ՀԴԲ-ի կողմից իրազեկվել է ընտրություններից առաջ՝ սեպտեմբերին»,- նշել է նա «Թվիթերի» իր էջում:
The stories you heard about the 12 Russians yesterday took place during the Obama Administration, not the Trump Administration. Why didn’t they do something about it, especially when it was reported that President Obama was informed by the FBI in September, before the Election?
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 14 июля 2018 г.
Ավելի վաղ ԱՄՆ գլխավոր դատախազի թեղակալ Ռոդ Ռոզենսթայնը հայտնել էր, որ ԱՄՆ իշխանությունները մեղադրանք են ներկայացրել ռուսական հետախուզության ծառայության 12 ենթադրյալ աշխատակիցների:
Մեղադրանքները ներկայացվել էին ԱՄՆ հատուկ դատախազ Ռոբերտ Մյուլլերի՝ Ռուսաստանի հետ Դոնալդ Թրամփի թիմի հնարավոր կապերի քննության շրջանակում:

Президент США Дональд Трамп подверг критике своего предшественника Барака Обаму, упрекнув его в бездействии в отношении россиян, подозреваемых во вмешательстве в американские выборы, передает Интерфакс
«Истории, которые вы слышали вчера о 12 россиянах, произошли во время администрации Обамы, а не при администрации Трампа. Почему они ничего не сделали с этим, особенно когда сообщалось, что президент Обама был проинформирован ФБР в сентябре перед выборами?», - написал он в своем твиттере.
Ранее заместитель генпрокурора США Род Розенстайн сообщил, что власти США предъявили обвинения 12 предполагаемым сотрудникам российских разведслужб.
Обвинения были выдвинуты в рамках расследования спецпрокурора США Роберта Мюллера по возможным связям команды Дональда Трампа с Россией.