Իսրայելը Սիրիայից տարհանել է «Սպիտակ սաղավարտներ» կազմակերպության անդամներին՝ իրենց ընտանիքներով հանդերձ: Այս մասին հայտնել է Իսրայելի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Էմանուել Նահշոնը, փոխանցում է «Վեդոմոստին»:
«ԱՄՆ-ի, Կանադայի եւ եվրոպական երկրների խնդրանքով Իսրայելն ավարտել է «Սպիտակ սաղավարտներ» սիրիական քաղաքացիական կազմակերպության անդամների եւ նրանց ընտանիքների փրկության հումանիտար գործողությունը, Twitter-ում հայտնել է Նահշոնը:
Մամուլի քարտուղարը չի հստակեցրել, թե «Սպիտակ սաղավարտների» ակտիվիստներին ուր են կոնկրետ տարել եւ քանի մարդ է տարհանվել: Զինվորականներին վկայակոչելով՝ Reuters-ը հայտնել է, որ կազմակերպության 800 անդամները եւ նրանց ազգականները տեղափոխվել են հարեւան Հորդանան:
Շաբաթ Կանադայի ԱԳՆ-ն հայտարարություն էր տարածել, որում իր աջակցությունն էր հայտնել «Սպիտակ սաղավարտներ» կազմակերպությանը եւ միջազգային հանրությանը կոչ էր արել օգնել նրա ակտիվիստներին: Կանադան նաեւ հայտարարել էր Սիրիայում ռազմական հակամարտության հետեւանքով տուժած մարդկանց հումանիտար օգնություն ցուցաբերելու պատրաստակամության մասին:

Израиль эвакуировал из Сирии членов организации «Белые каски» вместе с их семьями. Об этом сообщил пресс-секретарь израильского МИД Эммануэль Нахшон, передают Ведомости.
«По просьбе США, Канады и европейских стран Израиль завершил гуманитарную операцию по спасению членов сирийской гражданской организации «Белые каски»и их семей», — написал Нахшон в Twitter.
Пресс-секретарь не уточнил, куда именно были вывезены активисты «Белых касок» и сколько человек было эвакуировано. Reuters со ссылкой на военных сообщил, что 800 членов организации и их родственников были перевезены в соседнюю Иорданию.
В субботу МИД Канады выпустил заявление, в котором выразил поддержку организации «Белые каски» и призвал мировое сообщество помочь ее активистам. Канада также заявила о готовности оказывать гуманитарную помощь людям, пострадавшим от военного конфликта в Сирии.