Շանթ Հարությունյանը կարող է ազատ արձակվել ցանկացած պահի, երբ համաձայնի ստորագրել պահման ռեժիմը փոխելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Արման Եղոյանը:
«Շանթ Հարությունյանի՝ բանտում գտնվելու հետ կապված հարկ եմ համարում ընդգծել.
1. Վարչապետ ընտրվելու հենց առաջին օրերից Նիկոլ Փաշինյանը զբաղվել է այդ հարցով եւ պարզել, որ Շանթ Հարությունյանի եւ խմբի ազատ արձակելու հարցում կառավարության ունեցած միակ օրինական լծակը կալանքի ռեժիմը փոխելն է:
2. Կայացվել է որոշում Շանթ Հարությունյանի, նրա գործով դատապարտված Վարդան Վարդանյանի եւ Լիպարիտ Պետրոսյանի պահման պայմանները փոխել կիսաբացից բաց ռեժիմի, այնպես, որ նրանք փաստացի լինեն ազատության մեջ, ինչից օգտվել են Վարդան Վարդանյանը եւ Լիպարիտ Պետրոսյանը:
3. Շանթ Հարությունյանը հրաժարվել է նման որոշմամբ դուրս գալ բանտից՝ պահանջելով իրեն արդարացնել:
4. Վարչապետը դրանից հետո խնդրել է Շանթ Հարությունյանին հրավիրել «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի պետի աշխատասենյակ եւ հեռախոսազրույց է ունեցել նրա հետ, պարզաբանելով, որ ինքն իրեն չի կարող թույլ տալ դատարաններին հրահանգ արձակել, որովհետեւ դա կլինի նախորդ իշխանության գործելակերպի շարունակություն, եւ Շանթ Հարությունյանին խնդրել է ստորագրել փաստաթղթերը եւ դուրս գալ բանտից, եւ ազատության պայմաններում պայքարել իր արդարացման համար:
5. Վարչապետը նաեւ ընդունել է Շանթ Հարությունյանի որդուն՝ Շահեն Հարությունյանին եւ պարզաբանել, որ նաեւ ինքը՝ Նիկոլ Փաշինյանը մինչեւ օրս համարվում է դատապարտված (հանցավոր արարք թույլ տված) 2008 թվականի մարտի 1-ի գործով, շարունակում է պայքարել իր արդարացման համար, բայց նաեւ համոզված է, որ այս գործընթացը պետք է տեղի ունենա ոչ թե քաղաքական հրահանգներով, այլ օրինականության խստիվ պահպանմամբ:
6. Շանթ Հարությունյանը կարող է ազատ արձակվել ցանկացած պահի, երբ համաձայնի ստորագրել պահման ռեժիմը փոխելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը»:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Շանթ Հարությունյանի որդին՝ Շահեն Հարությունյանը նախօրեին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերով ասել էր, որ սպառնում է խաղաղ անհնազանդություն իրականացնել եւ հոր գործով զբաղվելու համար վարչապետին 2 ամիս ժամանակ էր տվել։

Шант Арутюнян может быть освобожден в любой момент, когда согласится подписать документы, необходимые для изменения режима содержания. Об этом написал на своей странице в Facebook пресс-секретарь премьер-министра Армении Никола Пашиняна Арман Егоян.
«В связи с тем, что Шант Арутюнян находится в тюрьме, считаю нужным подчеркнуть:
1.С первых же дней избрания премьер-министром Никол Пашинян занимался этим вопросом и выяснил, что единственным законным рычагом Правительства для освобождения Шанта Арутюняна и его группы является изменение режима их содержания.
2.Было принято решение об изменении условий содержания Шанта Арутюняна, осужденных по этому делу Вардана Варданяна и Липарита Петросяна с полуоткрытого на открытый режим, чтоб они фактически оказались на свободе, чем и воспользовались Вардан Варданян и Липарит Петросян.
3.Шант Арутюнян же отказался выйти из тюрьмы, требуя своего оправдания.
4.Пашинян после этого попросил пригласить Шанта Арутюняна в кабинет начальника УИУ «Вардашен», с которым поговорил по телефону, объяснив ему, что он не может себе позволить давать указания судам по тем или иным вопросам, поскольку это станет повторением поведения прежних властей, и попросил Арутюняна подписать документы, выйти из тюрьмы и на свободе бороться за свое оправдание.
5.Никол Пашинян принял и сына Шанта Арутюняна – Шагена Арутюняна. Он разъяснил ему, что и сам Никол Пашинян по сей день считается осужденным по делу «1 марта» и продолжает бороться за свое оправдание. Однако он уверен, что подобные процессы должны происходить не по политическим указаниям, а строго в рамках закона.
6.Шант Арутюнян может быть освобожден в любой момент, когда согласится подписать документы, необходимые для изменения режима содержания», - отметил Егоян.
Напомним, что сын Шанта Арутюняна, Шаген Арутюнян, накануне в Facebook пригрозил акциями мирного неповиновения и дал 2-месячный срок премьер-министру по этому вопросу.