ՀՀ նախագահի Արմեն Սարգսյանը որոշակի լիազորություններ ունի, եւ եթե այդ Սահմանադրությունը չի խախտվել, ապա նա պարտավոր չէ որեւէ մեկնաբանություն տալ: Այս մասին օգոստոսի 31-ին կայացա մամուլի ասուլիսին հայտարարեց «Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի» տնօրեն Թեւան Պողոսյանը՝ մեկնաբանելով հարցը, թե ինչու է վերջին օրերին, երբ Հայաստանում աղմկահարույց բացահայտումներ, ձերբակալումներ եւ կալանավորումներ էին տեղի ունենում, Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը չի արտահայտել իր դիրքորոշումը տեղի ունեցողի վերաբերյալ՝ այդպիսով պասիվ դիրք զբաղեցնելով:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում իշխանության երեք ճյուղ կա, եւ դրանցից յուրաքանչյուրը պետք է պատասխանատվություն ստանձնի իրեն վստահված ոլորտի համար: «Ուստի Հայաստանի նախագահը պարտավոր չէր որեւէ կերպ արձագանքել եւ կարծիք հայտնել նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ձերբակալության վերաբերյալ: Նախագահը պատասխանատու է Սահմանադրության համար եւ Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու առջեւ, որպեսզի որեւէ մեկի սահմանադրական իրավունքը չխախտվի»,- պարզաբանեց Պողոսյանը:
Ընդ որում, Պողոսյանը համոզված է, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ձերբակալման ժամանակ Սահմանադրության խախտում տեղի չի ունեցել: Դատարանն այդպես չի կարծում, քանի որ Վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամաբ խափանման միջոցը վերացվել է:

У президента Армении Армена Саркисяна есть определенные полномочия и если Конституция не была нарушена, то он не обязан давать каких-либо комментариев. Об этом на встрече с журналистами 31 августа заявил директор «Международного центра человеческого развития» Теван Погосян, комментируя вопрос о том, почему за последние дни, когда в Армении производились нашумевшие разоблачение, аресты и задержания, президент Армении Армен Саркисян не выступил и не высказал свою позицию относительно произошедшего, заняв, тем самым, пассивную позицию.
По его словам, в Армении существует три ветви власти и каждая из них должна отвечать за вверенную ей область. «Поэтому, президент Армении не должен был как-то реагировать и высказывать мнение по поводу ареста экс-президента республики Роберта Кочаряна. Президент несет ответственность за Конституцию и перед каждым гражданином Армении, чтобы ни чьи конституционные права не были ущемлены», - пояснил Погосян.
При этом Погосян убежден, что во время ареста второго президента Армении Роберта Кочаряна никакого нарушения Конституции не произошло. Суд так не считает, поскольку по решению Апелляционного суда мера пресечения в отношении Роберта Кочаряна отменена.