Երեւանի ավագանու ընտրություններում հիմնական պայքարը կընթանա 3 կուսակցությունների միջեւ, կարծում է հոգեբան Սամվել Խուդոյանը:
Սեպտեմբերի 8-ին մամուլի ասուլիսում նա հայտնեց, որ կմրցակցեն «Լուսավոր Հայաստանը», «Քաղաքացիական պայմանագիրը» եւ «Բարգավաճ Հայաստանը»:
Նրա խոսքով՝ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը իմիջի տեսակետից մեծ վստահություն է ներշնչում: Ինչ վերաբերում է Գագիկ Ծառուկյանի թիմին, ապա նա հզոր ֆինանսական ռեսուրսներ ունի: Դրանից բացի, Նաիրա Զոհրաբյանը ակտիվ դիրք է գրավել, ինչը նրան ձեռնտու կլինի:
Ինչ վերաբերում է Հայկ Մարությանին, ապա նրա՝ սեւ-սպիտակ ուժերի մասին հայտնի հայտարարությունը նրա իմիջին զգալիորեն հարվածել է: Մյուս կողմից՝ սա կարելի է անվանել փորձի բացակայության հետեւանք, սակայն, Խուդոյանի խոսքով, քաղաքապետի թեկնածուն իր սխալը բավարար չափով չի գիտակցել: «Անհրաժեշտ է կարողանալ սեփական սխալներն ընդունել, ներողություն խնդրել եւ առաջ շարժվել»,- նա խորհուրդ տվեց Մարությանին:
Չնայած դրան, նրա կարծիքով՝ առաջիկա ընտրություններում Մարությանին եւ նրա թիմին կհաջողվի որոշակի դիրքեր գրավել: Ինչ վերաբերում է «Ժառանգությանը», ապա, հոգեբանի կարծիքով, նրան հազիվ թե հաջողվի լուրջ հաջողության հասնել՝ կապված իր թույլ դիրքերի հետ: Խուդոյանը համանման արդյունքներ կանխատեսեց նաեւ Զարուհի Փոստանջյանի համար:
«Չի կարելի մոռանալ, որ Երեւանի քաղաքապետարանը կարեւոր ռեսուրս է, որը կարող է օգտագործվել խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններում»,- նշեց փորձագետը:

Во время выборов в Совет старейшин Еревана основная борьба развернется между тремя партиями, считает психолог Самвел Худоян.
Как сообщил он на пресс-конференции 8 сентября, конкурировать между собой будут «Светлая Армения», «Гражданский договор» и «Процветающая Армения».
По его словам, с точки зрения имиджа, большое доверие внушает министр юстиции Артак Зейналян. Что касается команды Гагика Цапукяна, то у неё мощные финансовые ресурсы. Помимо этого, депутат Наира Зограбян взяла активную позицию, что, несомненно, играет ей на руку.
Что касается Айка Марутяна, то его известное заявление о темных и светлых силах значительно ударила по его имиджу. С одной стороны, это можно назвать следствием отсутствия опыта, однако, по словам Худояна, кандидат в мэры в недостаточной степени осознал свою оплошность. «Надо уметь принимать свои ошибки, просить прощения и двигаться вперёд», - посоветовал он Марутяну.
Несмотря на это, по его мнению, на предстоящих выборах Марутяну и его команде удастся занять определенные позиции. Что касается партии «Наследие», то, по мнению психолога, ей вряд ли удастся добиться серьезных успехов в связи со своими слабыми позициями. Аналогичные результаты Худоян прогнозирует и в случае с Заруи Постанджян.
«Нельзя забывать, что мэрия Еревана - это важный ресурс, который может быть использован во внеочередных парламентских выборах», - отметил эксперт.