Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կայցելի Փարիզ եւ Նյու Յորք: Այս մասին սեպտեմբերի 12-ին ճեպազրույցի ժամանակ հայտնեց ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը:
Սեպտեմբերի 14-15-ը տեղի կունենա այց Փարիզ, հանդիպում է նախատեսված Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի եւ Ֆրանսիայի հայ համայնքի հետ: Հոկտեմբերին տեղի կունենա Ֆրանսիայի նախագահի պետական այցը Երեւան:
Ինչպես նշեց Բալայանը, Փաշինյանի Ֆրանսիա այցը համաձայնեցվել էր դեռեւս Բրյուսելում հանդիպման ժամանակ, այցի օրակարգն ընդարձակ է: «Մենք Ֆրանսիայի հետ հատուկ հարաբերություններ ունենք: Բոլոր ոլորտներում համագործակցությունը զարգանում է»,- նշեց Բալայանը՝ ընդգծելով հարաբերությունների զարգացման մեջ հայ համայնքի առանձնահատուկ դերը: Նա հիշեցրեց, որ ակտիվորեն զարգանում է ապակենտրոնացված համագործակցությունը, կնքվել է մոտ 4 տասնյակ համաձայնագիր:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян посетит Париж и Нью-Йорк. Об этом заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян на брифинге 12 сентября.
14-15 сентября состоится визит в Париж, запланирована встреча с президентом Франции Эммануэлем Макроном, и армянской общиной Франции. В октябре состоится государственный визит президента Франции в Ереван.
Как отметил Балаян, визит Пашиняна во Францию был согласован еще на встрече в Брюсселе, повестка визита обширная. «У нас с Францией особые отношения. Сотрудничество развивается во всех сферах», - отметил Балаян, подчеркнув особую роль армянской общины в развитии отношений. Он также напомнил, что активно развивается децентрализованное сотрудничество, заключено около 4 десятков соглашений.