Սաուդյան Արաբիայի գահաժառանգ արքայազն Մուհամմեդ բեն Սալման Ալ Սաուդը պատրաստ է Թուրքիայի իշխանություններին թույլ տալ խուզարկել Անկարայում սաուդյան դեսպանատունը՝ ապացուցելու համար, որ անհետացած սաուդցի լրագրող Ջամալ Հաշկաջին չի գտնվում դեսպանատան տարածքում: Նա այս մասին ասել է Bloomberg գործակալության հետ հարցազրույցում:
«Հաստատությունը սուվերեն տարածք է, բայց մենք թույլ կտանք նրանց մտնել եւ անել այն ամենն, ինչ ուզում են»,- հայտարարել է արքայազն Մուհամմեդ բեն Սալմանը: «Մենք թաքցնելու ոչինչ չունենք»,- հավելել է գահաժառանգ արքայազնը:
The Washington Post պարբերականի լրագրողը՝ Սաուդյան Արաբիայի հպատակ Ջամալ Հաշկաջին հոկտեմբերի 2-ին Ստամբուլում գնացել էր Սաուդյան Արաբիայի գլխավոր հյուպատոսարան փաստաթղթեր ձեւակերպելու: Նրա հարսնացուին չէին թույլատրել շենք մտնել, իսկ 5 ժամ հետո նրան հայտնել են, թե Ջամալն արդեն գնացել է: Ավելի ուշ նա հայտնել էր, որ այս տեղեկությանը չի հավատում եւ չգիտի, թե ներկայումս լրագրողը որտեղ է գտնվում:
Թուրքիայում Սաուդյան Արաբիայի դեսպան Վալիդ Աբդել Քարիմ ալ Հարիջին, ում Թուրքիայի ԱԳՆ էին կանչել, հայտարարել էր, թե լրագրողի գտնվելու վայրի մասին տեղեկություն չունի: Մինչդեռ Արաբական լրատվամիջոցների թուրքական ասոցիացիայի (որի անդամն էր Հաշկաջին) նախագահ Թուրան Քըլաքչըն «Դեմիրորեն» գործակալությանը հայտնել էր, որ սաուդյան կողմն իբր այլ երկրներում զբաղվել է ընդդիմադիրների առեւանգմամբ: Նրա խոսքով՝ այդպիսի միջադեպեր են եղել Շվեյցարիայում, Մեծ Բրիտանիայում եւ Ֆրանսիայում:
Հաշկաջին հայտնի է Էր Ռիադի ներկայիս քաղաքականության քննադատական արտահայտություններով: 2017 թվականին նա լքել էր հայրենիքը եւ բնակություն հաստատել ԱՄՆ-ում: Լրագրողը մշտական հիմունքներով հոդվածներ էր գրում The Washington Post-ի համար, որոնցում վերլուծում էր Սաուդյան Արաբիայի իրավիճակը եւ երկրի արտաքին քաղաքականությունը՝ լռության չմատնելով իշխանությունների գործունեության խնդրահարույց ուղղությունները եւ քննադատելով Էր Ռիադին:
Նախկինում նա եղել է սաուդյան Al-Watan պարբերականի գլխավոր խմբագիրը, ինչպես նաեւ ղեկավարել է սաուդցի բիզնեզմեններից մեկին պատկանող ու Բահրեյնում բազավորված Al-Arab հեռուստաալիքը:

Наследный принц Саудовской Аравии Мухаммед бен Сальман Аль Сауд готов разрешить властям Турции провести обыск в саудовском посольстве в Анкаре, чтобы доказать, что пропавший саудовский журналист Джамаль Хашкаджи не находится на его территории. Об этом он заявил в интервью агентству Bloomberg, передает ТАСС. https://tass.ru/
«Помещение является суверенной территорией, но мы позволим им  войти, обыскать и делать все, что они хотят», - заявил принц Мухаммед бен Сальман. «Нам нечего скрывать», - добавил наследник престола.
2 октября журналист газеты The Washington Post, саудовский подданный Джамаль Хашкаджи отправился в генконсульство Саудовской Аравии в Стамбуле для оформления документов. Его невесту не пустили внутрь здания, а спустя пять часов ей сообщили, что он уже ушел. Позже она заявила, что не доверяет данной информации и не знает, где в настоящий момент находится журналист.
Посол Саудовской Аравии в Турции Валид Абдель Карим аль-Хариджи, вызванный в турецкий МИД, заявил, что не располагает информацией о местонахождении журналиста. Между тем, Туран Кышлакчы, председатель Турецкой ассоциации арабских СМИ, в которой состоит Хашкаджи, заявил агентству Демирорен, что саудовская сторона якобы занималась похищениями оппозиционеров в других странах. По его словам, такие инциденты имели место в Швейцарии, Великобритании и Франции.
Хашкаджи известен критическими высказываниями о нынешней политике Эр-Рияда. В 2017 году он покинул родину и поселился в США. Журналист на постоянной основе пишет статьи для The Washington Post, в которых анализирует ситуацию в Саудовской Аравии и внешнюю политику страны, не умалчивая проблемные аспекты деятельности властей и критикуя Эр-Рияд.
Ранее он работал главным редактором саудовской газеты Al-Watan, а также возглавлял принадлежавший одному из саудовских бизнесменов и базировавшийся в Бахрейне телеканал Al-Arab.