Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵՏՄ) եւ ԱՄՆ-ն պատրաստ չեն համագործակցել կիբերանվտանգության ոլորտում: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 23-ին, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի խորհրդական, Նյու Յորքի նախկին քաղաքապետ Ռուդոլֆ Ջուլիանին՝ ելույթ ունենալով հոկտեմբերի 22-24-ը Երեւանում ընթացող III Եվրասիական միջազգային համաժողովում:
Պատասխանելով Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Սարգսյանի հարցին, թե ԵՏՄ–ի եւ ԱՄՆ–ի միջեւ կիբերանվտանգության ապահովման հարցում համագործակցության ի՞նչ հնարավորություններ կան, նա նշել է. «Չեմ կարող ասել՝ այն կա, թե չկա, սակայն ակնհայտ է պատրաստակամության բացակայությունը։ Այնուամենայնիվ, ոչ մի վտանգ չեմ տեսնում, եթե կիսվենք կիբերանվտանգության ոլորտում գաղտնիքներով։
Նրա կարծիքով՝ կիբեռհանցագործությունները ավելի կտարածվեն ամբողջ աշխարհում եւ անհրաժեշտ է հասկանալ, որ դրա դեմ պայքարում 100–տոկոսանոց արդյունքի հնարավոր չէ հասնել։
«Տեխնոլոգիաները դեռ չեն հասել այն մակարդակին, որպեսզի կիբեռտիրույթում հաղորդակցությունը 100 տոկոսով անվտանգ լինի: Ես կասկածում եմ նաեւ, որ գիտության զարգացումը կարող է հանգեցնել 100–տոկոսանոց անվտանգության: Որքան էլ տեղեկությունը սահմանափակ եւ անվտանգ լինի, միշտ էլ կգտնվի տեխնոլոգիաների հարցերով փայլուն փորձագետ, որը ունակ կլինի կոտրել մեր կողմից օգտագործվող պաշտպանության բոլոր մակարդակները»,–նշեց Ջուլիանին:
Հոկտեմբերի 23-ին Երեւանում մեկնարկեց III Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովը: Երկօրյա համաժողովի աշխատանքին կմասնակցեն կառավարության բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, գործարար շրջանակների եւ փորձագիտական հանրույթի ներկայացուցիչներ, հայտնի համաշխարհային ընկերություններ Ռուսաստանից, Հայաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ից, Չինաստանից, Կատարից, Հարավային Կորեայից, Իրանից, Հնդկաստանից եւ այլ երկրներից: Համաժողովի կազմակերպիչներն են ՌԴ Արդյունաբերության եւ առեւտրի նախարարությունը, «Եվրասիական գործընկերության միջազգային ֆորում» հասարակական կազմակերպության եւ Ռուսաստանի հայերի միության նախագահը: Միջոցառման հատուկ հյուրն է դարձել Ռուդոլֆ Ջուլիանին:

Евразийский экономический союз (ЕАЭС) и США не готовы сотрудничать в сфере кибербезопасности. Об этом 23 октября заявил советник президента США, экс-мэр Нью-Йорка Рудольф Джулиани, выступая на III Международном форуме евразийского партнерства (МФЕП). проходящем в Ереване 22-24 октября.
Отвечая на вопрос председателя Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Тиграна Саркисяна о том, какие возможности есть для сотрудничества между ЕАЭС и США по обеспечению кибербезопасности он ответил: «Не могу сказать, есть ли они или нет, однако налицо нехватка готовности. Тем не менее, не вижу никаких рисков в том, чтобы поделиться секретами по киберберзопасности.
По его мнению, киберпреступления все дальше будут распространяться во всем мире, и необходимо понять, что 100%-ого результата невозможно добиться в борьбе с ними.
«Технологии пока не достигли того уровня, чтобы сделать коммуникации в киберпространстве на 100% безопасными. Я сомневаюсь также в том, что развитие науки может достигнуть 100%-ой безопасности. Насколько бы информация не была ограниченной и безопасной, всегда найдется гениальный специалист по технологиям, способный взломать все уровни применяемой нами защиты»,- отметил советник президента.
В Ереване 23 октября стартовал III Международный форум евразийского партнёрства (МФЕП). В работе двухдневного форума принимают участие высокопоставленные представители правительств, деловых кругов и экспертного сообщества, руководители известных мировых компаний из России, Армении, Белоруссии, Казахстана, Кыргызстана, а также США, Китая, Катара, Южной Кореи, Ирана, Индии и других стран. Организаторами форума являются Министерство промышленности и торговли Российской Федерации и президент общественной организации «Международный форум евразийского партнерства» и Союза армян России, Специальным гостем мероприятия стал Рудольф Джулиани.