Եմենի հետ պատերազմի շարունակումը անմիջական սպառնալիք է Պարսից ծոցի երկրների համար, հայտարարել է Քուվեյթի էմիր Սաբահ ալ Ահմեդ ալ Ջաբեր աս Սաբահը՝ Էր Ռիադում Պարսից ծոցի արաբական պետությունների համագործակցության խորհրդի գագաթնաժողովի բացման ելույթի ժամանակ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Նա շեշտել է, որ Եմենում բանակցային գործընթացը պետք է ընթանա ազգությունների միջեւ երկխոսության, Պարսից ծոցի արաբական երկրների նախաձեռնության եւ ՄԱԿ բանաձեւերի հիման վրա։
ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Եմենի հարցով բանակցությունները մեկնարկել են անցած հինգշաբթի Շվեդիայում ապստամբ հուսիների եւ կառավարության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Եմենում նախագահ Աբդ Ռաբբու Մանսուր Հադիի գլխավորած կառավարության եւ «Անսար Ալլա» շիա ուղղվածության շարժման ապստամբ հուսիների միջեւ ռազմաքաղաքական հակամարտությունը շարունակվում է 2014 թվականից։

Продолжение войны с Йеменом является прямой угрозой арабским странам Персидского залива, заявил  эмир Кувейта Сабах аль-Ахмед аль-Джабер ас-Сабах, выступая на открытии саммита Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива в Эр-Рияде, передает РИА Новости
«Война в Йемене представляет собой прямую угрозу всем нам, поэтому мы желаем успеха переговорному процессу между йеменскими сторонами, который идет сейчас в Швеции», - сказал ас-Сабах.
Он отметил, что мирный процесс в Йемене должен идти на основе выводов межнационального диалога, инициативы арабских стран Персидского залива и резолюций ООН.
Переговоры по Йемену под эгидой ООН начались в минувший четверг в Швеции с участием делегаций повстанцев-хуситов и правительства. Военно-политический конфликт в Йемене между правительством во главе с президентом Абд Раббу Мансуром Хади и повстанцами-хуситами из шиитского движения «Ансар Алла» продолжается с 2014 года. На стороне правительства с марта 2015 года выступает военная коалиция арабских стран во главе с Эр-Риядом.