«ԳեոՊրոՄայնինգ գոլդ» ՍՊ ընկերության Գլխավոր տնօրեն Ա․Վ․Գոգոտինը եւ «Հարավ-կովկասյան երկաթուղի» ՓԲ ընկերության Գլխավոր տնօրեն Ս․Գ․Վալկոն 2018թ․դեկտեմբերի 14-ին կնքեցին պայմանագիր 2019 թվականին Սոթքի հանքից ոսկու հանքաքարը Արարատի ոսկու կորզման ֆաբրիկա փոխադրելու վերաբերյալ։
Պայմանագրի համաձայն 2019 թվականին Սոթք - Արարատ 269 կիլոմետր երկարությամբ երկաթուղով հանքաքարի փոխադրման ծավալը կկազմի 1 500 000 տոննա, որը 2018 թվականի ցուցանիշի համեմատությամբ 10%-ով ավելի է։ 2017 թվականին այդ ուղղությամբ հանքաքարի փոխադրման ծավալը կազմում էր 1,18մլն․տոննա։
«Հարավ-կովկասյան երկաթուղի» ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ս․Վալկոյի շնեց, որ «ԳեոՊրոՄայնինգ գոլդ» ՍՊ ընկերության համար իրականացվող փոխադրումները կազմում են երկաթուղու ներհանրապետական ապրանքաշրջանառության առյուծի բաժինը, որի կապակցությամբ երկու ընկերությունները արդեն առաջին տարին չէ որ արյունավետ համագործակցում են։ Արարատի ֆաբրիկա հանքաքարի անխափան փոխադրումը ապահովելու համար «Հարավ-կովկասյան երկաթուղին» հատուկ ուշադրություն է հատկացնում տվյալ երկաթուղային ուղու զարգացման հարցերին։ Դա մեզ հնարավորություն է տալիս զգալի միջոցներ ներդնել ինչպես երկաթուղային ուղու այնպես էլ շարժակազմի նորացման համար Հրազդան, Սեւան, Շորժա եւ Սոթք ուղղությամբ։ Մենք բավարարված ենք «ԳեոՊրոՄայնինգ գոլդ» ընկերության կայուն գործունեությամբ եւ ապրանքահոսքի ծավալների աճով տվյալ ուղղությամբ»։
«ԳեոՊրոՄայնինգ գոլդ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ա․Գոգոտինը ավելացրեց, «Ուրախ եմ նշել, որ երկու ընկերությունների միջեւ համագործակցությունը հաջողությամբ զարգանում են։ Լինելով Հայաստանում երկու խոշոր հարկատուներ, «ԳեոՊրոՄայնինգ գոլդ» եւ «Հարավ-կովկասյան երկաթուղի» ընկերությունները ակտիվորեն զարգացնում են փոխշահավետ համագործակցությունը, տարեց-տարի գրանցելով ՀՀ պետական բյուջե վճարումների կայուն աճ, միասին ապահովելով ավելի քան 4000 աշխատատեղ։ Վստահ եմ, որ գալիք 2019 թվականին նույնպես մեր փոխհամագործակցությունը կշարունակվի, առանց որի մեր ընկերությունների հաջող գործունեությունը դժվար է պատկերացնել»։
2018 թվականի առաջին կիսամյակի տվյալներով «ԳեոՊրոՄայնինգ գոլդ» ընկերությունը ՀՀ պետական բյուջե է վճարել 8,871 մլրդ դրամ, գրավելով 4-րդ տեղը հանրապետության խոշոր հարկ վճարողների ցանկում (8,163 մլրդ 2017 թվականի նույն ժամանակահատվածի համար)։ Նշենք նաեւ, որ «Հարավ-կովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը նույն ժամանակահատվածի համար ՀՀ պետական բյուջե է վճարել 1,963 մլրդ․դրամ, Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողների ռեյտինգում գրավելով 39 -րդ հորիզոնականը (1,887 մլրդ․դրամ 2017թ․առաջին կիսամյակի համար)։

Генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Сергей Валько и генеральный директор ООО GeoProMining Gold Анатолий Гоготин 14 декабря 2018 года подписали договор об организации в 2019 году перевозок золотоносной руды с Сотского месторождения до Араратской золотоизвлекательной фабрики (ЗИФ).
Согласно договору, в 2019 году объем перевозимой руды по маршруту ЗОД-Арарат протяженностью 269 километров составит 1 500 000 тонн, что до 10% больше показателя 2018 года. В 2017 году на данном направлении было обработано 1,18 млн тонн руды.
Генеральный директор ЮКЖД С.Валько отметил, что перевозки для компании GeoProMining Gold составляют львиную долю внутриреспубликанского грузооборота железной дороги, в связи с чем две компании эффективно взаимодействуют не первый год. ЮКЖД с целью обеспечения бесперебойных поставок на производство в Арарате с особым вниманием относится к вопросам развития данного железнодорожного направления: «Мы инвестируем значительные средства как в модернизацию путевого хозяйства, так и подвижного состава в направлении Раздана, Севана, Шоржи и Зода. По итогам 2018 года на Севанском направлении пути инвестиции ЮКЖД в модернизацию инфраструктуры и автоматизацию движения превысят 1,4 млрд драмов. Мы удовлетворены стабильной деятельностью GeoProMining Gold и ростом объемов грузопотока в данном направлении».
Генеральный директор ООО GeoProMining Gold А.Гоготин констатировал успешное развитие сотрудничества двух компаний. «Будучи из числа двух крупнейших налогоплательщиков Армении, компании GeoProMining Gold и ЮКЖД активно наращивают взаимовыгодное сотрудничество, из года в год фиксируют рост отчислений в госбюджет Армении и обеспечивают занятость более 4000 человек. Уверен, что наступающий 2019 год также будет способствовать нашему взаимодействию, без которого уже сложно представить успешную деятельность наших компаний», - отметил он.
По итогам первого полугодия 2018 года Компания GeoProMining Gold выплатила налогов в государственный бюджет Армении в объеме 8,871 млрд драмов, заняв 4 позицию в списке крупнейших налогоплательщиков республики (8,163 млрд за аналогичный период 2017 года). ЮКЖД за тот же период выплатила налогов в объеме 1,963 млрд драмов, заняв 39 позицию в рейтинге крупнейших налогоплательщиков Армении (1,887 млрд драмов за I полугодие 2017 года).