Վերջին տարիներին տնտեսության զարգացման եւ ֆինանսավորման գործում դրամական փոխանցումների դերը պակաս նշանակալի է դարձել։ Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 18-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամ Արթուր Ստեփանյանը։
Նա նկատել է, որ նախորդ տարիներին դրամական փոխանցումների մասնաբաժինը երկրի ՀՆԱ–ում կազմել է 25-36 տոկոս, հետագայում նվազելով մինչեւ 18-20 տոկոսով։ Այս տարի, տրանսֆերտների տոկոսադրույքը ՀՆԱ–ում կազմում է ընդամենը 10 տոկոս։
«Բայց դա չի նշանակում դրամական փոխանցումների ծավալների կրճատում, խոսքը ՀՆԱ-ում նրա մասնաբաժնի կրճատման մասին է»,–պարզաբանել է Ստեփանյանը։
Նա նկատել է, որ դրամական մեկ փոխանցման գումարը միջինում կազմում է 500 դոլար, Հայաստանից՝ 2800 դոլար։
«Տրանսֆերտների աճը Հայաստանից պայմանավորված է ֆիզիկական անձանց կողմից համացանցում կատարված առեւտուրը, որի հիմնական շուկան Չինաստանը, ԱՄԷ–ն, ինչպես նաեւ փոխանցումների աճով ԱՄՆ–ն եւ Միացյալ Թագավորությունն է։ Վերջինը պայմանավորված է նրանով, որ այդ երկրների բուհերում սովորում են Հայաստանից գնացած շատ ուսանողներ»,–նշեց ԿԲ ներկայացուցիչը։
Պատասխանելով հարցին, թե հնարավոր է տրանսֆերտների հարկումը, նա նշել է, որ այդ մասին խոսք չի կարող լինել, քանի որ մեկ դրամական փոխանցման գումարը կազմում ընդամենը 500 դոլար։«Կարծում եմ՝ այդ հարցը պետք է փակվի»,–եզրափակել է ԿԲ խորհրդի անդամը։

Роль трансфертов в финансировании и развитии экономики за последние годы стала менее значимой. Об этом на встрече с журналистами 18 декабря заявил член Совета ЦБ Армении Артур Степанян.
Он отметил, что годами ранее удельный вес (доля) денежных переводов в ВВП страны составлял порядка 25-26%, с последующим снижением до 18-20%. В этом году, доля трансфертов в ВВП составит всего 10%.
«Но это не указывает на снижение объемов трансфертов, речь идет о снижении их доли в ВВП», - пояснил Степанян.
Он заметил, что сумма одного денежного перевода в Армению составляет $500 в среднем, из Армении - $2800.
«Рост трансфертов из Армении обусловлен увеличением объемов интернет – торговли физлиц, основными рынками которых выступает Китай, ОАЭ, а также ростом переводов в США и Соединенное королевство. Последнее обусловлено тем, в вузах этих стран обучается множество студентов из Армении», - пояснил представитель ЦБ.
Отвечая на вопрос касательно возможного налогообложения трансфертов, он отметил, что об этом не может быть речи, поскольку сумма одного денежного перевода всего $500.