Բրիտանական խորհրդարանն իրավունք չունի «Բրեքզիթի գործընթացը գրավելու», հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի առեւտրի նախարար Լիամ Ֆոքսը մի քանի օրենսդիրների հայտարարությունից հետո, որ նախաձեռնում են Եվրամիությունից դուրս գալու գործընթացը վերահսկելու փորձեր, հաղորդում է Reuters-ը:
«Խորհրդարանն իրավունք չունի «Բրեքզիթի գործընթացը գրավելու, քանի որ խորհրդարանն ասել է ժողովրդին. «Մենք պայմանագիր կկնքենք ձեզ հետ, դուք կորոշեք, իսկ մենք այդ որոշումը կիրականացնենք»,-նշել է նա:
Նախարարի խոսքերով՝ երկիրը կբախվի «քաղաքական ցունամիի հետ», եթե կառավարությունը չիրականացնի Եվրամիությունից դուրս գալու մասին ընտրողների որոշումը:

Британский парламент не имеет права пытаться «захватить процесс Brexit», заявил в министр торговли Великобритании Лиам Фокс после того, как несколько законодателей заявили, что предпринимают попытки получить больший контроль над процессом выхода из Европейского Союза, передает Reuters.
«Парламент не имеет права захватывать процесс Brexit, потому что парламент сказал народу этой страны: «Мы заключим с вами контракт, вы примете решение, и мы будем его выполнять», - отметил он.
По словам министра, страна столкнется с «политическим цунами», если правительство не выполнит решение избирателей покинуть Европейский Союз.