Այսօր՝ փետրվարի 11-ին, պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին: Հանդիպմանը քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ վերջին շրջանում տեղի ունեցող զարգացումները: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ՊՆ տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
ՀՀ պաշտպանության նախարարը զրուցակցին ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և Արցախի ու Ադրբեջանի զինված ուժերի միջև շփման գծում տիրող իրավիճակը: Այս համատեքստում Դավիթ Տոնոյանը կարևորել է կողմերի միջև լարվածության աճի նվազեցման, միջադեպերի կանխարգելման միջոցառումների կյանքի կոչման անհրաժեշտությունը և դրանցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ու միջազգային հանրության դերակատարումը:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն իր հերթին ընդգծել է տարածաշրջանային հակամարտութուններում հումանիտար բնույթի գործողությունների, մասնավորապես՝ ականազերծման, ինչպես նաև անհայտ կորածների շուրջ տեղեկատվության հայթայթման ու փոխանակման գործընթացների կարևորությունը: Տոյվո Կլաարը միաժամանակ վստահեցրել է, որ Եվրամիությունը ուժերի ներածին չափով շարունակելու է օժանդակել ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ջանքերին:
Պաշտպանության նախարարը հյուրին է ներկայացրել նաև Սիրիայում Հայաստանի կողմից իրականացվող հումանիտար առաքելության նպատակը, ձևաչափը և խնդիրները:

YEREVAN.- Armenian Defense Minister Davit Tonoyan received EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar on Monday, the ministry reported.
The recent developments around the Karabakh were discussed during the meeting. The Armenian Defense Minister briefed the EU representative on the situation on the Armenian-Turkish border and the line of contact between Artsakh and Azerbaijan.
In this context, Minister Tonoyan attached importance of implementing measures that would help ease tensions between the sides and emphasized the role of the OSCE Minsk Group Co-Chairs and the international community.
The EU Special Representative, in turn, attached importance to humanitarian actions towards regional conflicts, assuring that the EU will continue to make efforts for a peaceful settlement of the Karabakh conflict. The Defense Minister presented the goals and format of Armenia’s humanitarian mission in Syria.