Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը չի ժխտում, որ Մաքսային օրենսգիրքը բացեր ունի, արդարացի չէ եւ պետք է փոփոխության ենթարկվի: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 28-ին հրավիրած ասուլիսում հայտարարել է նախարարը: Սակայն նա հրաժարվել է «քննարկել մաքսային քաղաքականության արդյունավետության խնդիրները»։
Նախարար Գաբրիելյանն ասուլիս էր հրավիրել լուսաբանելու վրացական համարանիշներով մեքենաների մաքսազերծման նոր կարգը, մասնավորապես՝ արտոնյալ վարկի տրամադրումը։
Հարցին, թե ինչո՞ւ անձնական նպատակներով մեքենաների ներմուծումը հարկվում է նույն կերպ, ինչպես առեւտրային (տնտեսական գործունեության) նպատակներով մեքենաների ներմուծումը, նախարարն ասաց, որ դա կարգավորելու համար պատգամավորները կարող են օրենսդրական առաջարկություններ ներկայացնել։
Մեկ այլ հարց կապված էր մաքսային մարմինների աշխատանքի հետ, որոնց միջոցով էլ տարիներ շարունակ որոշ մարդիկ կարողացել են անվերջ երկարաձգել մեքենաների «ժամանակավոր ներմուծումը»։ Վ. Գաբրիելյանն այս հարցի հետ կապված էլ ասաց, որ որոշ մարդիկ տարօրինակ կերպով տարին մեկ փոխում են մեքենայի սեփականատիրոջը, առավել հաճախ մեքենան գրանցելով Վրաստանի քաղաքացիների անունով։
Հիշեցնենք, որ կառավարության փետրվարի 24-ի նիստում որոշում է ընդունել հարկային արտոնյալ ռեժիմ հաստատել սոցիալական որոշ խմբերի կողմից ավտոմեքենա ներմուծելու համար։
Խնդիրը առաջացել է վրացական պետհամարանիշներով ավտոմեքենաների հետ կապված, որոնց մաքսազերծման նոր կարգը դժգոհություն էր առաջացրել Շիրակի ու Լոռու մարզի ավտոսեփականատերերի շրջանում, քանի որ կառավարությունն արգելել է օգտվել «ժամանակավոր ներմուծում» ռեժիմից։

“I do not say the Customs Code is perfect an does not need amending,” Armenian Minister of Finance Vache Gabrielyan told journalists Feb. 28. However, he refused to discuss any “problems of efficiency of the customs policy.”
The Minister held a press conference for the purpose of informing journalists of the new customs clearance procedure for cars from Georgia, particularly soft loans.
As to why the import of private cars is taxed just as commercial import, Minister Gabrielyan said the Parliament may propose relevant amendments and settle the issue.
As regards the customs agencies whereby some individuals could endlessly extend the term of temporary import for their cars, Gabrielyan said that some people “in a strange manner” change the car owner`s name, registering the cars as owned by Georgian citizens.
Armenian News-NEWS.am reminds readers that at its Feb. 24 sitting the Armenian Government decided to simplify car import for some sections of populations.
The cause of the problem was cars registered in Georgia. The population in Lori and Shirak was discontent with the Government`s decision banning temporary import.