Աշխարհի բոլոր երկրները, բացի մեկից` Ադրբեջանից, աջակցում էին հայ-թուրքական գործընթացին: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ավստրիական «Der Standard»-ին տված հարցազրույցում:
«Ես չեմ կարծում, որ Ադրբեջանը իրավացի է: Հարաբերությունների կարգավորումը կարող էր օգտակար լինել ոչ միայն Հայաստանի եւ Թուրքիայի, այլեւ ամբողջ տարածաշրջանի համար: Իսկ Ադրբեջանն այս տարածաշրջանի մաս է կազմում»,- նշել է Նալբանդյանը` պատասխանելով հարցին, թե Ինչքանո՞վ է Ադրբեջանը՝ Թուրքիայի քաղաքական գործընկերն ու էներգիայի աղբյուրը, վնաս հասցրել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:
Հարցին, թե ինչպե՞ս կարելի է վերակենդանացնել ցյուրիխյան արձանագրությունները, Էդվարդ Նալբանդյանը պատասխանել է. «Գոյություն ունի միայն մեկ ուղի, եւ ոչ թե մի քանի: Մենք ստորագրել ենք արձանագրությունները եւ մենք պետք է դրանք վավերացնենք եւ իրականացնենք առանց որեւէ նախապայմանների` համաձայն pacta sunt servanda սկզբունքի»:
Հարցին, հնարավոր կլինի՞ արդյոք դա այն բանից հետո, երբ հունիսին Թուրքիայում կայանան խորհրդարանական ընտրությունները, Հայաստանի ԱԳ նախարարը հեգնել է. «Խորհրդարանական ընտրություններից հետո կլինեն ուրիշ ընտրություններ: Եթե պատճառ ես փնտրում վավերացումը հետաձգելու համար, ապա միշտ կարող ես այն գտնել: Կարծում եմ՝ այսօր թուրքական հասարակությունը մի կողմից ավելի շատ է տրամադրված աջակցելու կարգավորմանը, իսկ մյուս կողմից, ավելի ըմբռնող է անցյալի նկատմամբ:
Բանակցությունների մեկնարկն ու արձանագրությունների ստորագրումը նոր պատուհաններ բացեցին: Անցյալ տարի առաջին անգամ մարդիկ ապրիլի 24-ին հավաքվել էին թուրքական քաղաքներում Հայոց ցեղասպանության օրը հիշատակելու համար: Ավելի քան 30 հազար թուրք քաղաքացիներ ստորագրեցին մի խնդրագիր, որով ներողություն էին խնդրում հայ ժողովրդից»:

All countries in the world supported Armenia-Turkey reconciliation process with one exception: Azerbaijan, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said in an interview with the Austrian Der Standard.
“I don‘t think they were right. The normalization of the relations could have been beneficial not only for Turkey and Armenia, but for the whole region. And Azerbaijan is a part of this region”, Nalbandian said commenting on a question to what extent Azerbaijan had sabotaged normalization between Armenia and Turkey.
Commenting on a possibility to revive the reconciliation process, the Armenian FM said there is only one way, not several. “We have signed the protocols, we have to ratify and implement them – without any preconditions according to the principle of pacta sunt servanda,” he stressed.
Asked whether it is possible once the parliamentary elections are over in Turkey, Nalbandian replied there will be other elections again. “If you look for a reason to postpone the ratification you can always find one. I think the Turkish society today is more   supportive for normalization on the one hand, and on the other hand are more receptive about the past. The start of negotiations and the signing of the protocols opened new windows. For the first time on 24th of April last year, the people gathered in the Turkish cities to commemorate the day of the Armenian Genocide. More than 30.000 Turkish citizens signed the petition asking for forgiveness from the Armenian people,” Nalbandian added.