Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել կանանց միջազգային օրվա կապակցությամբ: Ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Այսօր կանանց միջազգային օրն է։
Այս օրը հիանալի առիթ է ոչ միայն սեր, հարգանք եւ հոգատարություն ցուցաբերելու կանանց նկատմամբ, այլեւ եւս մեկ անգամ խոսելու իրավահավասարության, կանանց իրավունքների պաշտպանության, կանանց  դերի բարձրացման, կանանց հասարակական եւ քաղաքական մասնակցության մասին։
Մեր պատմության էջերը հարուստ են վառ կին անհատներով՝ Փառանձեմ թագուհուց մինչեւ Սոսե մայրիկ, Զապել Եսայանից մինչեւ Սիլվա Կապուտիկյան։ Հայաստանի առաջին Հանրապետությունը կանանց ընտրելու եւ ընտրվելու իրավունքը ճանաչած առաջին պետություններից էր, խորհրդարանում ուներ կին պատգամավորներ։ Առաջին հանրապետությանն էր պատկանում նաեւ նորագույն ժամանակաշրջանի առաջին կին դիվանագետն ունենալու պատիվը՝ ի դեմս Ճապոնիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Դիանա Աբգարի (նկարում)։
Մինչդեռ մեր հասարակության մեջ ցայսօր երբեմն տեղ ունեն կանանց իրավունքների եւ ազատությունների ստորադասումը, ոտնահարումը եւ անգամ կանանց նկատմամբ բռնությունը՝ երեւույթներ, որոնք պայմանավորված են դարեր շարունակ օտար կրոնների եւ մշակույթների ազդեցությամբ եւ պատմականորեն ու քաղաքակրթական առումով բացարձակապես խորթ են հայկականությանը, հայկական միջավայրին։
Նոր Հայաստանում մենք պարտավոր ենք միասին ստեղծել բոլոր հավասար պայմանները, որոնք թույլ կտան կանանց ազատորեն ստեղծագործել, արարել եւ իրենց ծանրակշիռ ավանդն ունենալ հասարակության եւ պետության ամրացման գործում։

Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan has conveyed a congratulatory message on the occasion of International Women’s Day. The message particularly reads as follows:
“Today is International Women’s Day.
Today is a wonderful occasion to not only love, respect and care for women, but also talk once again about legal equality, protection of women’s rights, increase of the role of women, as well as women’s participation in public and political life.
There have been many bright women in Armenian history, starting from Queen Parandzem and ending with Sosse Mayrig, Zabel Yesayan and Silva Kaputikyan. The First Republic of Armenia was one of the first countries to have granted women suffrage and the right to get elected and had women parliamentarians in parliament.
However, in today’s society, sometimes women’s rights and freedoms are still subordinated and violated and there is even violence against women.
In the New Armenia, it is our duty to join forces and create all the equal conditions that will allow women to create freely and make their weighty contributions to the strengthening of society and the State.