Քաղաքացիական ավիացիայի ICAO միջազգային կազմակերպությունն ընդունում է Boeing 737 MAX 8-ի օգտագործումից հրաժարվելու երկրների իրավունքը Եթովպիայում վթարի պատճառով, բայց սպասում է պաշտոնական հետաքննության ավարտին։
«ICAO-ն ընդունում է այն կառավարությունների իրավունքը, որոնք ներկայում հասանելի տեղեկատվության սահմանափակ ծավալների պայմաններում ընդունում են շտապ միջոցներ 737 Max 8-ի օգտագործման հետ կապված՝ թռիչքների անվտանգությունն ապահովելու նպատակով»,- ՌԻԱ «Նովոստիին» ասել է կազմակերպության ներկայացուցիչ Էնթոնի Ֆիլբինը։
Նրա խոսքով՝ «հենց որ այդ վթարի մասին վերջնական զեկույցը հասանելի լինի, մենք (ICAO) կուսումնասիրենք (կործանման) պաշտոնական պատճառները եւ երաշխիքներ կմտածենք»։ Միեւնույն ժամանակ, ինչպես ընդգծում են ICAO-ում, թռիչքների արգելքը կամ սահմանափակումը առանձին երկրների իրավունքն է եւ չի մտնում կազմակերպության իրավասությունների մեջ։
Մարտի 10-ի առավոտյան Ethiopian Airlines ավիաընկերության Boeing 737 MAX 8 ինքնաթիռը, որտեղ 157 մարդ կար, ներառյալ անձնակազմի ութ անդամները, կործանվել էր եթովպական Դեբրե Զեյթ քաղաքից ոչ հեռու։ Զոհվածների մեջ են 35 երկրների ներկայացուցիչներ, ներառյալ երեք ռուսաստանցի։ Սա այս մոդելի ինքնաթիռների երկրորդ վթարն է հինգ ամսվա ընթացքում. 2018 թվականի հոկտեմբերի 29-ին վթարվել էր ինդոնեզական Lion Air ավիաընկերության օդանավը։

International Civil Aviation Organization recognzies the right of countries to reject using Boeing 737 MAX 8 because of the crash in Ethiopia, but it is waiting for the end of the official investigation.
"International Civil Aviation Organization accepts the right of those governments, which are currently receiving urgent measures under the conditions of limited available information connected with the usage of 737 Max 8,  in order to ensure flight safety," organization representative Anthony Philby told RIA Novosti.
According to him, "as soon as the final report on this crash is available, we [ICAO] will examine the official causes [of crash] and we will think about warranties." At the same time, as it is emphasized in ICAO, the flight ban or restriction is the right of separate countries and is not a part of the organization's jurisdictions.
On the morning of March 10, Ethiopian Airlines' Boeing 737 MAX 8 aircraft with 157 people on board, including 8 crew members, crashed near the Ethiopian town Debre Zeyit. Among the victims are representatives of 35 countries, including three Russians. This is the second crash of this model aircraft in five months. On October 29, 2018, the Indonesian aircraft Lion Air crashed.