Քաղաքացիական ավիացիայի ICAO միջազգային կազմակերպությունն ընդունում է Boeing 737 MAX 8-ի օգտագործումից հրաժարվելու երկրների իրավունքը Եթովպիայում վթարի պատճառով, բայց սպասում է պաշտոնական հետաքննության ավարտին։
«ICAO-ն ընդունում է այն կառավարությունների իրավունքը, որոնք ներկայում հասանելի տեղեկատվության սահմանափակ ծավալների պայմաններում ընդունում են շտապ միջոցներ 737 Max 8-ի օգտագործման հետ կապված՝ թռիչքների անվտանգությունն ապահովելու նպատակով»,- ՌԻԱ «Նովոստիին» ասել է կազմակերպության ներկայացուցիչ Էնթոնի Ֆիլբինը։
Նրա խոսքով՝ «հենց որ այդ վթարի մասին վերջնական զեկույցը հասանելի լինի, մենք (ICAO) կուսումնասիրենք (կործանման) պաշտոնական պատճառները եւ երաշխիքներ կմտածենք»։ Միեւնույն ժամանակ, ինչպես ընդգծում են ICAO-ում, թռիչքների արգելքը կամ սահմանափակումը առանձին երկրների իրավունքն է եւ չի մտնում կազմակերպության իրավասությունների մեջ։
Մարտի 10-ի առավոտյան Ethiopian Airlines ավիաընկերության Boeing 737 MAX 8 ինքնաթիռը, որտեղ 157 մարդ կար, ներառյալ անձնակազմի ութ անդամները, կործանվել էր եթովպական Դեբրե Զեյթ քաղաքից ոչ հեռու։ Զոհվածների մեջ են 35 երկրների ներկայացուցիչներ, ներառյալ երեք ռուսաստանցի։ Սա այս մոդելի ինքնաթիռների երկրորդ վթարն է հինգ ամսվա ընթացքում. 2018 թվականի հոկտեմբերի 29-ին վթարվել էր ինդոնեզական Lion Air ավիաընկերության օդանավը։

Международная организация гражданской авиации ICAO признает право стран на отказ от использования самолетов Boeing 737 MAX 8 из-за аварии в Эфиопии, но ждет завершения официального расследования.
«ICAO признает право правительств, которые в условиях ограниченного объема доступной в настоящее время информации принимают срочные меры в отношении использования 737 Max 8 для обеспечения полетной безопасности», - заявил РИА Новости  представитель организации Энтони Филбин.
По его словам, «как только окончательный доклад об этой аварии будет доступен, мы (ICAO) проанализируем официальные причины (крушения) и обдумаем рекомендации». Вместе с тем, как подчеркивают в ICAO, запрет или ограничение полетов является прерогативой отдельных стран и не входит в компетенцию организации.
Утром 10 марта самолет Boeing 737 MAX 8 авиакомпании Ethiopian Airlines, на борту которого находились 157 человек, включая восьмерых членов экипажа, потерпел крушение недалеко от эфиопского города Дэбрэ-Зэйт. Среди погибших - представители 35 стран, включая троих россиян. Это вторая катастрофа с самолетами данной модели за пять месяцев: 29 октября 2018 года разбился лайнер индонезийской авиакомпании Lion Air.