Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն այսօր՝ ապրիլի 2-ին, ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան տիկին Լի Թրեյսիին:
Շնորհավորելով հյուրին մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն սկսելու կապակցությամբ՝ քաղաքապետ Մարությանը նշել է, որ Երեւանը կարեւորում է ամերիկյան քաղաքների հետ համագործակցությունը: Քաղաքապետը դեսպան Թրեյսիին ներկայացրել է մայրաքաղաք Երեւանի հիմնական առաջնահերթություններն ու խնդիրները եւ հույս հայտնել, որ քաղաքի զարգացման ծրագրերում ամերիկյան կողմն իր մասնակցությունը կունենա:
«Համոզված եմ, որ Երեւանի քաղաքապետարանի եւ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության միջեւ համագործակցությունը կշարունակվի, Երեւանի քաղաքապետարանը իր լիազորությունների շրջանակում մշտապես պատրաստակամ է աջակցելու դեսպանությանը», - ասել է Հայկ Մարությանը։
Իր հերթին Միացյալ Նահանգների դեսպանը կարեւորել է ԱՄՆ-ի եւ ՀՀ-ի տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջեւ համագործակցությունը՝ նշելով, որ դեսպանությունն իր կողմից հնարավորինս կնպաստի այդ համագործակցության խորացմանը:
«Միացյալ Նահանգները շարունակում է սատարել տեղական ինքնակառավարման ամուր համակարգի կայացմանը Հայաստանում: Ուրախ եմ, որ առիթ ունեցա քաղաքապետարանում հանդիպելու Ձեզ եւ վերահաստատելու Երեւանի քաղաքապետարանի հետ հետագա համագործակցության մեր պատրաստակամությունը», - նշել է դեսպան Թրեյսին:

On 2 April, Mayor of Yerevan Hayk Marutyan received newly appointed US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Armenia Lynne Tracy.
Congratulating the guest on starting her diplomatic mission in Armenia, Mayor Marutyan stated that Yerevan attaches importance to cooperation with US cities, presented the key priorities and problems of Yerevan and voiced hope that the US would participate in the implementation of the city’s development programs.
“I am certain that the cooperation between Yerevan Municipality and the US Embassy in Armenia will continue. Yerevan Municipality is always willing to support the embassy within the scope of its powers,” Hayk Marutyan said.
In her turn, the US ambassador attached importance to the cooperation between the local self-government bodies of the United States and the Republic of Armenia.
“The US continues to support the functioning of a strong system of local self-governance in Armenia. I am glad that I had the opportunity to meet you and reaffirm our willingness for further cooperation with Yerevan Municipality,” Ambassador Tracy stated.